Fujifilm’in Yeni Kamerası Anlık Fotoğraflarınıza Instagram Gibi Filtreler Getiriyor

Instagram’ın filtrelerini nostaljik fotoğraflarla bir araya getirirseniz Instax Square SQ10 elde edersiniz. Dijital filtreler, fotoğrafları anında basabilmenin hazzıyla birleşti.

Fotoğraf çeker çekmez, kameranın LCD ekranında düzenleme yapabileceksiniz. SQ10, parlaklık ayarları ve fotoğrafın etrafını karartabilen kenar süslemeleriyle beraber 10 farklı filtre içeriyor. Üstelik fotoğrafları basmadan evvel kesmeniz, çevirmeniz ve yakınlaştırmanız da mümkün.

Japon şirket geçen hafta Çarşamba günü New York’ta gerçekleştirilen bir etkinlikte resmi olarak kamerayı tanıttı. İlk kez Nisan’da duyurulan SQ1O, Fujifilm ailesinin son Instax ürünü olmasıyla beraber, aynı zamanda anlık basımı dijital özelliklerle birleştiren ilk ürün. Daha önceki modellerde fotoğraf basılabiliyor olsa da ekranları yoktu.

SQ10, Cuma günü Amerika’da 280 dolara piyasaya sunuldu. 10 adet Instax filmi ise 17 dolar.

Yeni model, diğer serilere göre; gece veya kapalı alanlarda olduğu gibi az ışık içeren durumlarda, daha parlak fotoğraflar çekebiliyor. Ve yaklaşık 10 cm uzaklıktan yakın çekim alabiliyor. Fotoğraf makinesinin diğer yeni özellikleri ise; otomatik pozlama kontrolü, yüz odaklaması ve iki fotoğrafı tek bir fotoğraf haline getiren çift pozlama modunu içeriyor.

Kamerada fotoğraf basmak için iki mod var: Otomatik ve manuel. Otomatik çekim açıkken; fotoğraf kaydedildikten hemen sonra çıkmaya başlıyor. Ayarları elle yaptığınızda ise; fotoğraf kaydoluyor ve düzenlemesini ya da basımını daha sonra yapabiliyorsunuz.

SQ10’ın şu an için sadece siyah modeli var ve tıpkı Facebook’un Instagram’ı gibi mobil aplikasyonlarda popüler olan yeni bir kare fotoğraf formatı kullanıyor.

Diğer Instax serilerinin aksine; SQ10, dahili hafızasına veya micro hafıza kartlara fotoğraf kaydedebiliyor ve USB yardımıyla bilgisayara aktarılabiliyor. Dahili hafıza ise 50 fotoğrafa kadar depolayabiliyor.

Fujifilm, ilk olarak 1988’de üretilen anlık kameraların 25 milyonun üzerinde sattığını açıkladı.

Fakat Fujifilm, böyle bir hybrid kamera üreten ilk firma değil. Rakibi Polaroid de dijital ile anlık fotoğraf basımını birleştiren ve kullanıcılara fotoğrafları düzenleme imkanı sunan kameralara sahip.

Anlık kameralar özellikle dijital fotoğrafla büyüyen Y kuşağı arasında son yıllarda ciddi bir geri dönüş yaptı.

Masato Mark Yamamoto, Fujifilm Kuzey Amerika CEO’su şu açıklamayı yaptı; “Anlık makineler yeni bir iletişim yolu. Gençler akıllı telefon kullanmaya çok alıştı, bu yüzden böyle bir konsept onlar için çok yeni.”

2012’den bu yana, Fujifilm, anlık kamera kategorisinde “inanılmaz” bir küresel büyüme gördüğünü açıkladı. 2016’da satışlar bir önceki yıla göre %30 artarak 6,6 milyona ulaştı ve neredeyse bu artışın yarısı Amerika’dan geldi. Bu yıl şirket, Amerika’nın büyümeye liderlik etmesiyle satışların muazzam bir şekilde artacağını düşünüyor.

Yamamoto, yaptığı açıklamada anlık fotoğraf basımının eskimeyeceğini çünkü insanların buna bayıldığını dile getirdi.

Etiketler