Pandemi Drone Enfekte Olan İnsanları Tespit Edebilir

Şu an COVID-19 gibi bir salgının kontrolü sırasındaki en büyük sorunların başında kimin hasta olduğunu ve hastalığın belirli bir bölgede ne kadar yaygın olduğunun tespit edilmesinin zorluğu geliyor. University of South Australia ve Kanada merkezli drone teknoloji uzmanı Draganfly Inc. bir “pandemi drone” geliştirmek için bir araya geldi. Bu yeni teknoloji solunum yolu hastalıklarına sahip olanları tespit etmek için özel sensörler ve görüntü işleme (computer vision) kullanıyor.

Uzaktan sensör ve bilgisayar algoritmaları, virüsü tespit etmenin daha pratik yolları olarak kullanılabiliyor. Bu yeni drone; ofisler, havaalanları, yolcu gemileri, bakım evleri gibi kalabalık mekanlarda çalışabiliyor; kişinin ateşini, kalp atış hızını ve solunum hızını izleyebiliyor; hapşırma ve öksürüğü tespit edebiliyor.

Aslında 2017 yılında tanıtılan bu teknoloji, drone ile 10 metreye kadar ve sabit kameralardan 50 metreye kadar mesafeden kalp ve solunum hızlarını ölçebiliyor, öksürük ve hapşırmayı tespit etmek için insan hareketlerini analiz edebiliyor.

Sosyal mesafe yönergelerini yerine getirirken COVID-19 ile enfekte olan insanları belirleme kabiliyeti pandemi ile mücadelenin ön saflarında bulunan sağlık çalışanları ve diğerleri için büyük bir zorluk. Bu nedenle, uzaktan sensörler ve bilgisayar algoritmalarının kullanımını sağlamak çok önemli. Bu tür dronelar mevcut sağlık krizine yardımcı olmak için zamanında konuşlandırılamasalar bile gelecekteki salgınlarla mücadele etmek için muhtemelen kullanışlı olacaklar.

Etiketler