MIT Laboratuvarının Akıllı Botları Astronotları Ayakları Üzerinde Tutabilir

Eğer ay yürüyüşü sırasında bir uzay elbisesi giydiyseniz büyük bir ihtimalle hareket etmenin ne kadar zor olduğu konusunda siniriniz bozulmuşur – hem kıyafetin kendisinin getirdiği engeller, hem de görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz şeylere olan kısıtlar bakımından. MIT’in Man Vehicle Lab’indeki araştırmacılar, başta özel botlar olmak üzere kullanıcılara göremeyecekleri engeller hakkında uyarı ve haptik (dokunma duyusu ile ilgili) geri bildirim veren giyilebilir teknoloji sayesinde bu işleri kolaylaştırmayı amaçlıyorlar.

Her saniyenin önemli olduğu bir görev söz konusu olduğunda bu oldukça ciddi bir önlem halini alıyor. Hepimiz zaman zaman astronotların ay tozuna yumruk attıkları videoları izleyip gülüyoruz; ancak bu değerli nefes alınabilir havayı ziyan ederse ya da kurtarma gibi zaman bakımından hassas bir olay sırasında meydana gelirse, o kadar da komik olmaz.

Bu yüzden de profesör Leia Stirling ve MIT’in mezun öğrencileri, astronotları etraflarında olan şeyler konusunda bilgilendirmeye yönelik çözüm oluşturacak alternatif yöntemler peşindeler.

Stirling, “Verilmesi gereken farklı kararlara yardımcı olabilmesi adına laboratuvar içerisinde sorduğumuz pek çok farklı soru var.” diyor. “Bu projede aynı anda hem potansiyel olarak birinin kendi çevresinde navigasyon sağlayabilmesi hem de engellerin önüne geçmesi üzerine yoğunlaştık.”

Çözüm ise haptik geri bildirim titreşimleri kullanarak kullanıcıya göremedikleri bir objenin ne kadar yakınlarında olduğunu söyleyebilen, dahili mesafe bulma sensörleri bulunan bir çift bot oldu. Botlar çalışmaya yavaş başlıyor ve engeller yaklaştıkça hızlanıyorlar; tıpkı bazı arabaların geri geri park ederken çıkardıkları alarm sesi gibi.

Stirling’in araştırması tam olarak bunun gibi “karar verme desteği” sağlayan sistemler üzerine yoğunlaşmakta. Astronotların uğraşmak zorunda olduğu yığınla veri var. Tüm bu veriyi bir uyarı ekranına yansıtıp her şeyin iyi gideceğini umut etmek yetmez.

Stirling, “Man Vehicle Lab (İnsan Aracı Laboratuvarı) gerçekten de insan-makine etkileşimleri ile ilgileniyor.” diyor. “Kişinin bahsi geçen bilgileri kullanarak doğru kararı verebilmesi için bu sistemlere nasıl uygun güven dozunu aşılayabiliriz?”

Şu an için prototip halinde olan botlar henüz uzaya gitmek için hazır değil, ancak Mars Çölü Araştırma Topluluğu tarafından test edilmiş bulunmaktalar. bu topluluk, Utah’ta bir çölde Mars’a benzer koşulların sağlandığı bir tesisi işletmekte.

Etiketler