Snapchat Spectacles Normal Güneş Gözlüğü Takmayı Nüans Haline Getiriyor

Yukarıdaki görsele iyi bakın. Gözlüklerimle ilgili tuhaf bir şey görüyor musunuz?

Hayır mı? Güzel, çünkü bu hileli bir soru değil. Gözlüklerimin hiçbir özelliği yok. Bunlar birkaç hafta önce Berlin’den aldığım gözlükler.

Ancak yine de bu sabah New York’un kalabalık metrosunda işe giderken biri onları Snapchat Spectacles’a benzetti.

Yirmi yaşında genç bir bayan, “Sorduğum için kusura bakmayın. Bunlar, Snapchat Spectacles gözlükleri mi?” diye sordu. Gözlüklerimi yüzüme yerleştirmek için çerçevesi ile hafifçe oynadığımda onu kayıt ediyor olabileceğimzden şüphelenmiş bile olabilir.

Eğer arkadaşım olsaydı onu dalgaya alır, öyle olduklarını ve o an onu kaydettiğimi söylerdim.

Ama birden bire spot ışığının altına konulduğum ve trende bütün dikkatleri üzerime çektiğim için cidiyetimi korudum ve ona sıradan gözlük olduklarını söyledim.

Ben de doğal olarak trenden indikten sonra olanlar hakkında tweet attım.

Bu durum, işe vardığımda da aklımın bir köşesinde takılıp kaldı ve bir süre sonra kendimi gizlilik hakkında düşünürken buldum.

Spectacles ile ilgili değerlendirme yaptığım zaman hiç kimse bana gelip onlarla ilgili soru sormadı. Kamera kayıt ederken dönen LED halkaya bakan çok oldu, ama kimse de soracak kadar meraklanmamıştı.

Bunu Spectacles’ın kabul gördüğüne dair, olumlu bir işaret olarak aldım. Google Glass’in aksine, Spectacles kasıtlı olarak suratınızda bir bilgisayar gibi görünmekten çok, normal bir güneş gözlüğü gibi tasarlanmıştı.

Normal gözlüklerle uyum içerisinde olmaları, insanları izinsizce kayıt altına alan biri olarak görünmenizin önüne geçen bir etmen.

Ancak son zamanlarda Spectacles ve gizlilik konusunda karar varma konusunda acele ettiğimi düşünüyorum.

Tasarımsal olarak LED halka, belirgin bir şekilde yanıyor ve çevrenizdekilerin kayıt altında olduklarını bilmeleri için öne doğru bakıyor. Eğer sadece arkadaş çevrenizi ya da ailenizi kaydediyorsanız sorun yok. Ancak toplum için bu, kabul edilir bir durum değil.

Akıllı telefon kameralarının zaten halihazırda toplumsal gizliliği ihlal ediyor olduğunu iddia edebilirsiniz. Gerçekten de bir noktaya kadar bu böyle; ancak en azından biri telefonla sizi kayıt altına alırken bu pek çok açıdan bariz bir şekilde belli oluyor.

Kamera gözlükleriyle ise – özellikle de normal gözlük olarak görünenlerle – toplum içerisinde kişisel alan sınırları bulanıklaşıyor, zira bu tür gözlükler için henüz sosyal bir etik gelişmiş değil.

Birinin gözlüklerimin Sepctacles gözlükleri olup olmadığını soracağı aklımın ucundan bile geçmezdi. İnsanlar sıradan bir aksesuar parçasına bakıp, “Bu bir kamera mı? Beni çekiyor mu?” algısına kapılır oldular.

Metrodaki kişinin Spectacles hakkında pek fazla fikri olmadığı belliydi. Eğer oslaydı, gözlüklerin her iki yanında birer halka olmadığını ve gözlüklerimin sarı olduğunu farkederdi. (Spectacles gözlüklerinin siyah, gri ve pembe olmak üzere sadece 3 rengi var.)

Beni endişelendiren de tam olarak bu.

Sıradan bir kişi için benzer şekle sahip plastik gözlükler, olmasa bile, Spectacles’a benziyor. Bu, arkadaşlarıma test ettiğim yeni Android telefonu gösterdiğimde yeni iPhone olduğunu zannetmeleri gibi bir şey. Farklar aslında ince ayrıntılarda. Bu ayrıntılar da güneş gözlüğü ve kamera gözlükleri hakkında tartışırken büyük fark yaratabiliyor.

snapchat-gozluk-karsilastirma

Bu sabah yaşadığım olay, Spectacles’a karşı gelişen ters etkinin yalnızca başlangıcı. Her ne kadar Spectacles yaygın olarak kullanılmasa da Snapbot’un otomatlarının bir dahaki sefere nereden çıkacağı ile ilgili dönen muhabbetler ve onları satın almak için uzun kuyruklar oluşturan insanlar hızlıca farkındalık yaratmaya başlamış gibi görünüyor.

Ürün tanıtımı ile ilgili bir şey biliyorsam, o da farkındalığın çift taraflı olduğudur: Olumlu ve olumsuz farkındalık olmak üzere ikiye ayrılır.

Spectacles için olumlu olan taraf, tabii ki de kullanımının çok eğlenceli ve eforsuz oluşu.

Olumsuz kısmı ise beraberinde getirdiği gizlilik endişeleri ve insanların kayıt altına alınma korkusu sonucu güneş gözlüklerine bakış açılarının değişebilmesi.

Tabii ki Spectacles olup olmadığına emin olmadığınız gözlüklü birine karşı pasif-agresif bir tavır almadan önce bir kere daha düşünmenizde fayda var.

Bu yazı, Mashable yazarı ve ürün uzmanı Raymond Wong tarafından kaleme alınmış, DigitalTalks ekibi tarafından çevrilmiştir.

Etiketler