Stephen Hawking, İnsanların Dünya Üzerinde 1.000 Yılının Kaldığını Söylüyor

Teorik fizikçi Stephen Hawking, insanların Dünya’yı terk etmeleri gerektiğini, aksi takdirde 1.000 yıl sonra soyumuzun tükenebileceğini söylüyor.

Birkaç hafta önce evrenin kökeni hakkında Oxford Üniversitesi’nde verdiği derste Stephen Hawking, “Dünya’nın karşılaşabileceği bir felaketin tahmini yılını söylemek oldukça zor, hesaplamalarla önümüzdeki 1.000 ila 10.000 yıl içerisinde gerçekleşebilir gibi gözüküyor.” dedi.

“Bu kırılgan gezegenimizden kaçmadan 1.000 yıl daha hayatta kalabileceğimizi düşünmüyorum.” diyerek sözlerini devam ettirdi Hawking. “İnsanlığın geleceği için uzayı keşfetmeye devam etmeliyiz.”

Hawking, gezegenimizin sonunun nükleer savaş, genetiğiyle oynanmış virüsler veya küresel ısınma gibi insan eli değmiş nedenlerle geleceğini söylüyor.

Bunca bilimsel gerçeğe rağmen Hawking’in konuşması yalnızca iç karartıcı gerçeklerden oluşmuyordu. Büyük düşünür ve bilim adamı sözlerini, ilham verici cümlelerle bitirdi.

“Aşağıya değil, gökyüzündeki yıldızlara bakmayı unutmayın.” dedi Hawking. “Gördüğünüz şeylerden anlam çıkarmaya çalışın, evrenin var oluşunun nedenlerini merak edin. Meraklı olun. Her ne kadar zor gibi gözükse de, her zaman yapabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz bir şey vardır. Önemli olan pes etmemeniz.”

Etiketler