Yeni NASA Yetkilisi Carl Sagan’ın ‘Soluk Mavi Nokta’sı Üzerine Görev Yemini Etti

Dr. Makenzie Lystrup geçen günlerde NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin yeni direktörü olarak yemin ettiğinde, görev yeminini İncil ya da ABD Anayasası üzerine değil, dünyanın her yerdeki uzay meraklılarının saygı duyduğu bir kitap üzerine etti: Carl Sagan’ın Soluk Mavi Nokta’sı.

1994’te yayınlanan kitap, adını Voyager I sondası tarafından çekilen ve gezegeni uzayın boşluğu tarafından boğulmuş küçük bir leke olarak gösteren Dünya’nın ikonik bir görüntüsünden alıyor. Bu fotoğraf gök bilimci (astronom) Carl Sagan’ın şu satırlarına ilham vermişti: “Şu noktaya tekrar bakın. İşte burası. Orası evimiz. Bu biziz.” Birçokları için kitap, insanlığın evrendeki yerini ve gezegenimizi koruma ihtiyacını hatırlatıyor; bu da onu yeni atanan bir NASA yöneticisi için kutsal kitap haline getiriyor. 

6 Nisan Perşembe günü Lystrup, NASA Yöneticisi Bill Nelson tarafından yemin ettirilirken sol elini Sagan’ın kitabının bir kopyasının üzerine koymayı tercih ettiğinde, bir fotoğrafçı o anı yakaladı ve NASA Goddard’ın sosyal medya hesabı bu görüntüyü paylaştı.

Anayasa, hükümet yetkililerinin belirli bir metin kullanarak yemin etmelerini gerektirmiyor, sadece “bu Anayasayı destekleyeceklerine dair Yemin (Oath) veya Beyan (Affirmation) ile bağlı olacaklarını” belirtiyor. ABD’li politikacı ve yetkililerin çoğu görev yeminleri için İncil’i kullanıyorlar.

Ancak yıllar içinde pek çok makam sahibi yemin ederken farklı doğaçlamalar yaptı. Mariah Parker 2018 yılında Athens-Clarke County komisyon üyesi olarak yemin ederken elini Malcom X’in Otobiyografisi’nin bir nüshasının üzerine koydu. ABD’nin eski İsviçre Büyükelçisi Suzi LeVine 2014 yılında yemin ederken elini Kindle’ının üzerine koymuştu. Kongre’ye seçilen ilk Müslüman olan Keith Ellison ise 2007 yılında Kuran’ı kullanarak yemin etmişti.

Sagan, uzay araştırmalarına yaptığı öncü katkılar nedeniyle uzay bilimleri camiasında saygı duyulan bir figür. Sagan gibi gezegen bilimci olan Lystrup, e-postayla yaptığı açıklamada, “Pek çok astronom ve uzay bilimci gibi benim de tutkum çocukken Carl Sagan’ın ‘Cosmos’ programını izleyerek başladı.” ifadesinde bulundu. “Sagan bilimi herkes için erişilebilir ve anlamlı kılmak için çok çalıştı ve ‘Soluk Mavi Nokta’ evrenimizi keşfetmenin ve gezegenimizi anlamanın önemini vurguluyor.” 

“Benim için kişisel önemi ve mesajının NASA Goddard’da dünya adına yaptığımız çalışmalarla nasıl yankılandığı göz önüne alındığında, kitabı törene dahil etmek bana uygun geldi.” diye ekledi.

Lystrup; Greenbelt, Maryland’deki ana kampüsün yanı sıra Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisi, Batı Virginia’daki Katherine Johnson Bağımsız Doğrulama ve Onaylama Tesisi, New York’taki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü, New Mexico’daki White Sands Kompleksi ve Texas’taki Columbia Bilimsel Balon Tesisi’ni de içeren Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin ilk kadın merkez direktörü olacak.

NASA’ya göre Goddard, ülkenin kendini Dünya ve uzay bilimine adamış en geniş bilim insanı, mühendis ve teknoloji uzmanı kitlesine ev sahipliği yapmakta.

Etiketler