Bu Cam Binanın Pencereleri Güneşin Parlaklığına Göre Otomatik Olarak Koyulaşıyor

Mimarlar, cam ofis binalarını oldum olası sevdiler. Havadar, ancak yapısal olarak güçlü olan bu tür binaların yerden tavana kadar olan cam duvarları, fazlasıyla ışık sağlıyor ve insanlara sanki dışarıdalarmış hissi veriyor.

Ancak güneşli günlerde, bu pencereler parıltı yarabiliyor ya da binaları rahatsız edici derecede sıcak hale getirebiliyor, bu da ofislerin ister istemez enerji kaybetmesine neden oluyor.

Philadelphia’da 3.0 University Place isimli yeni bir cam ofis binası ise bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Pencereleri, parlaklık düzeyine göre otomatik olarak koyulaşıyor ve içerideki çalışanlara hem manzaranın tadını çıkarma, hem de elektrik tasarrufu yapma fırsatı veriyor.

57 metre karelik bir alana kurulu olan bina, The Steward Partnership tarafından tasarlandı ve 2018 yılına kadar inşaatının tamamlanması bekleniyor. Tıpkı gözlüklerdeki ışık-uyumlu lensler gibi binanın tüm pencerelerinde güneş ışığını algılayabilen ve buna göre renk değiştirebilen akıllı sensörler var. SageGlass tarafından üretilmiş olan camlar, aynı zamanda uzaktan kumandayla da kontrol edilebiliyor.

Proje yöneticisi Michael Sheward’a göre binada yerel firmaların ofisleri olacak. Takım halen bir ana kiracı bulmaya çalışıyor, ancak Sheward, birden çok Fortune 500 firmasının proje ile ilgilendiğini belirtiyor. 3.0 University Place, LEED platin sertifikasına sahip olan dünyadaki ilk ticari bina olacak. Başka bir deyişle, yüksek oranda doğa dostu olacak.

Binanın çatısına ise enerji toplamak için solar paneller ve rüzgar tribünleri konumlandırılacak. Çatı aynı zamanda yağmur suyunu da birikterecek ve bu su, bina içerisinde kullanılmak üzere arındırılacak.

Binanın önünde bisiklet yolları ve elektrikli arabalar için özel park alanları da bulunacak.

3.0 University Place’ın proje yöneticileri University Place Associates (UPA), bu projenin çok daha kapsamlı bir planın parçası olduğunu belirtiyor. Bu plan kapsamında kurum, bir dizi doğa dostu bina inşa edip adını Platin Koridor koymak istiyor.

Koridoru inşa etmek için şehir, Batı Philadelphia’nın bir bölgesini yeniden yapılandırma kararı aldı. Bu yeni binalar, mahallelere daha ticari bir his verecek. Bunun yanı sıra koridorun hatırı sayılır bir enerji tasarrufu getireceği de kesin.

Etiketler