Kopenhag Kendi Silikon Vadisi’ni İnşa Etmek İstiyor

Danimarka’daki yeni bir oluşum olan Holmene’in arkasındaki geliştiriciler, Avrupalı bir Silikon Vadisi yaratmak istiyorlar. Fikirleri ise şu: sıfırdan dokuz ada inşa edip bunları bilimsel ve teknolojik bir cennete dönüştürmek.

Mimarlık ve şehir planlama firması Power tarafından Danimarka hükümeti için oluşturulan proje, Danimarka’nın en büyük sanayi bölgesini, 3 milyon metrekarelik alan ve 380 yeni şirketi ve 12.000 çalışanı çekmesi beklenen enerji tasarruflu binalar ile genişletecek.

Şehrin metro sisteminden ve diğer mimari projelerden geri dönüşüme tabi tutulan 26 milyon metreküplük toprağın üstünde yükselecek bölge kıyı şeridindeki beş 6 megavatlık rüzgar türbinleri tarafından desteklenen araştırma ve imalat için 2,3 milyon metrekarelik sanayi yapısını kapsayacak. Teoride, tek başına türbinler tüm Kopenhag şehri tarafından tüketilen elektriğin %10’unu üretecek. Ayrıca Holmene’in, yaklaşık 1.5 milyon insanın atığını işleyip enerji ve temiz suya dönüştürerek Kuzey Avrupa’daki en büyük biyo-atık enerji santraline sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte, yaratıcılar; spor, eğlence ve gelişmiş biyoçeşitlilik için geniş bir doğal bölgeye sahip olacağını söylüyor.

Kulağa harika bir yermiş gibi geliyor, değil mi?

Hükümet ve Danimarka’daki bazı önemli isimler böyle düşünüyor. Fakat Kopenhag sakinleri aynı fikirde değil. Vatandaşlar, bu yeni oluşumun trafiği ve toplu taşımayı bozacağından ve ev fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanan eşitsizliği artıracağından endişe duyuyor. Kopenhag’taki birçok insan, Holmene’in Danimarka başkentini San Francisco 2.0’a dönüştürebileceğine inanıyor.

Bu sonsuz bir problem: Ne kadar dikkatli olsanız da ilerleme her zaman çelişkiyi beraberinde getiriyor. En azından bu oluşum, çevreye duyarlı olacak şekilde tasarlandı. Silikon Vadisi’nin böyle bir şansı yoktu.

Etiketler