Suyla Doldurulmuş Bu Camlar Akustiği İyileştiriyor ve Enerji Kullanımını Azaltıyor

10 yıl süren küresel araştırmaların ardından, Dr. Matyas Gutai’nin su dolu cam ısıtma ve soğutma sisteminin dünyadaki beş iklimden dördünde başarılı olduğu kanıtlandı. Küçük bir pompa ve borudan oluşan bu sistem, suyla dolu cam pencereleri su deposuna bağlıyor. Güneş ışığına maruz kaldığında cam levhaların arasında kalan su ısıyı emiyor ve böylece sıcak mevsimlerde iç mekanın serin kalmasını sağlıyor. Soğuk havalarda ise sistem ısıyı muhafaza ediyor ve suyu borular ve camlar aracılığıyla ileterek binayı ısıtıyor.

Geleneksel camları suyla dolu versiyonlarıyla değiştirmek kepenk veya renkli cam gibi estetik öğelere duyulan ihtiyacı da azaltıyor.

Yapılan prototip evlerden ilki Macaristan’ın Kecskemet şehrinde, diğeri ise Taiwan’ın Taichung şehrindeki Feng Chia Üniversitesi’nin arazisinde bulunuyor. Bu evler Singapur, Tahran ve Sao Paolo’nun da yer aldığı çeşitli şehirlerde; tropikal, karasal, ılıman, kuru iklimlerde ve kutup ikliminde test edildi ve kutup dışında tüm iklimlerde yüzde 34 ila 72 arası enerji tasarrufu sağladığı açıklandı.

Dr. Gutai, Birleşik Krallık’taki Loughborough Üniversitesi’nde Mimarlık, Yapı ve İnşaat Mühendisliği bölümünün bir üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor ve sürdürülebilirliği hedefleyen yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor.

Etiketler