Açık Veri ile Şehirleri Akıllı Hale Getiren Startup: mySidewalk

Devasa miktarda açık verinin ortaya çıkması ile birlikte, pek çok sorunun cevabı artık rakamlarda yatıyor. Daha öncesinde idari verileri görselleştirerek girişimcilere kolaylık sağlayan platformlara tanık olmuştuk. Şimdi ise mySidewalk isimli proje, kentsel etkileşimi, açık datadan faydalanarak ileri götürmeye hazırlanıyor.

Sidewalk, şehir planlamacılar tarafından kuruldu. Kurucular, yerel toplulukların değişim için barındırdığı güç potansiyelinin farkındaydılar. Ancak harekete katılmak için henüz ikna edici bir sebep görmeyen bireyler, şimdilik kenardan izlemekle yetiniyorlar. Mysidewalk bu durumu değiştirmekte kararlı

En güncel açık datayı kullanan mySidewalk, yerel kamu memurlarının en doğru kararı verebilmeleri adına hazırlanan her proje için özelleştirilmiş paneller yaratıyor. Bu paneller, bir yandan geniş sosyo-ekonomik ve demografik data setlerini görselleştirerek, bir yandan da yerel, bölgesel ve ulusal karşılaştırmalar sunuyor. Böylece rakamların altında yatan hikayeleri anlatma imkanı yaratıyor.

mySidewalk, “ilgili görgü tanıklarının” tam da bu hikayelerden etkilenerek, bu pasif duruşlarını değiştireceklerine inanıyor. Startup, amacını websitesinde çok güzel özetlenmiş: “Fikirlerinizi paylaşın. Topluluğunuzu şekillendirin.”

Etiketler