Jeff Bezos’un Özel Uzay Şirketi Blue Origin, Tekrar Kullanılabilir Roket İnişine Dair İnanılmaz Görüntüler Yayınladı

Jeff Bezos’un özel uzay şirketi olan Blue Origin, geçtiğimiz hafta tarih yazdığını duyurdu.

New Shepard isimli ilk-aşamalı roketini 100 kilometre yükseğe uçurmuş ve tek parça halinde geri getirmeyi başarabilmişti. Görüntüler şu şekilde:

Bu, uzay yolculuğu maliyetlerini hatrı sayılır bir miktarda azaltacak olan tekrar kullanılabilir roket dönemi kapıdayken gerçekten de çok büyük bir başarı.

Tekrar kullanılabilir roket filosu ile şirketler, her uçuş için milyon dolarlar değerinde ayrı bir rokete ihtiyaç duymayacak.

New Shepard roketi aynı zamanda alt yörüngesel uzaya altı müşteriyi götürebilmek adına tasarlanmış bir uzay gemisi taşıyor.

Alt yörüngesel uzay (suborbital space), Dünya’daki yer çekimi gücünün bittiği ve uzayın başladığı sınır noktası olarak biliniyor ve Dünya’nın yüzeyinden yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklığında.

Bu sınıra alt yörüngesel uzay denmesinin temel sebebi ise uzay gemisinin Dünya’nın yörüngesi etrafında tam olarak dönebilmesi için yeterince yüksek olmaması ve yeterince hızlı hareket etmemesi. Ancak yine de insanlar, tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar gibi kısa bir süreliğine de olsa ağırlıksızlık deneyimini hissedebilecekler.

Fırlatma, uzay gemisinin Blue Origin‘in Texas’ın Van Horn şehrindeki test zeminine sorunsuz bir şekilde iniş yapması ile sonuçlandı.

Sonrasında ise mürettebat, roketin dünyaya geri dönüşünü izledi. Takım, roketi iniş sırasında motorlarını çalıştıracak şekilde tasarlamıştı, böylece hızı yavaşlayacak ve herhangi bir kaza olasılığı da önlenmiş olacaktı.

Yaptığı açıklamada Bezos, “Şu anda Batı Teksas’taki fırlatma alanımızda gelmiş geçmiş en nadir canavarlardan, kullanılmış bir roket, duruyor.” şeklinde konuştu. “Blue Origin’in tekrar kullanılabilir uzay aracı New Shepard, dört dörtlük bir görev tamamladı. 100 kilometre yükseğe ulaştıktan sonra geri döndü ve alanın merkezinden yalnızca bir buçuk metre uzaklıkta, kontrollü ve yavaş bir iniş gerçekleştirdi. Tekrar kullanılabilirlik, gerçekten bu oyunu değiştirebilecek bir faktör. Tekrar gazlayıp uçmak için sabırsızlanıyoruz.”

Blue Origin’in rakibi SpaceX de tekrar kullanılabilir roketler inşa etti, ancak her iki denemesinde de aracın inişi sırasında başarısız oldu. Blue Origin ile SpaceX’in kullanılabilir roketleri arasında birkaç fark var. Bu farkları Blue Origin’in kurumsal iletişim direktörü Jessica Pieczonka, şu şekilde açıkladı:

“SpaceX alt yörüngesel olan ilk-aşamalı yardımcı roketini sağlamlaştırmaya çalışıyor. SpaceX’in ilk aşamasında uzay içinde yeniden girişi daha zararsız hale getirebilmek için hız kesme ateşlemesi gerçekleştiriliyor. Blue Origin’in yardımcı motoru ise daha sert yeniden giriş ortamlarında zarar görmeden uçabilir. Neticede en zor kısım iniş segmenti, ki bu her iki yardımcı motorda da aynı.”

Etiketler