Nebia: Yüzde 70’e Varan Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı

Güne başlamanın ya da yorucu bir günün yorgunluğunu atmanın en iyi yollarından biri de duş almak. Ancak duşlar, su tüketiminin ve israfının da en çok yaşandığı alanlardan biri. Son yıllarda yaşanan ve önümüzdeki yıllarda daha yaşanması beklenen su sıkıntıları bizler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Nebia da bu noktada devreye giriyor.

Evdeki su israflarında duş üçüncü sırada geliyor. Ortalama bir Amerikalı duşta 8 dakika geçiriyor ve yaklaşık 65 ile 75 litre arasında su harcıyor. Nebia ise aynı süre içerisinde sadece yaklaşık 23 litre su harcıyor. Nebia duş başlığı hem çevre dostu hem de su ve ısı konusunda tasarruf sağlıyor diyebiliriz.

Geçtiğimiz hafta Kickstarter’da kendini tanıtan Nebia şimdiden 2,5 milyon dolar toplamayı başardı. Yüzde 70 su tasarrufu sağlayan duş başlığının teknolojisinden biraz bahsedecek olursak; su püskürtme teknolojisi kullanan Nebia, suyu küçük damlalar şeklinde püskürterek, normal duş başlıklarına kıyasla daha geniş bir alanda milyonlarca küçük su tanelerinden oluşan bir su tabakası oluşmasını sağlıyor.

Duş başlığında, Nebia’nın H2MICRO™ teknolojisinin kullanıldığı çok sayıda su püskürtücüsü bulunuyor. Bu teknoloji, daha az miktarda suyun, daha geniş alana yayılarak kullanıcının vücuduyla daha fazla temas etmesini sağlıyor. Nebia’nın güzel yanlarından biri de tesisatçıya gerek olmadan kullanıcılar tarafından monte edilebiliyor oluşu.

Ön sipariş fiyatı 249 dolar olarak belirlenen Nebia’nın Mayıs 2016’da 399 dolara perakende satışının başlaması bekleniyor. Duş başlığı için çok fazla gibi görünebilir; ancak Nebia yılda 220 dolarlık su tasarrufu sağlıyor ve 2 yıldan kısa sürede kendini amorti edebiliyor.

Özellikle Türkiye’de de yaşanan su sıkıntılarından sora bu tür gelişmeler kulağa oldukça hoş geliyor. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için bu tür teknolojilerin de gelişmesi ve yaygınlaşması gerekiyor. Umarız bu ürün ve benzerlerinin Türkiye’de de satışı başlar; ayrıca girişimcilerimiz benzer projelere daha fazla odaklanır.

Etiketler