“Sonsuz Duş”, Su Kullanımını %96’ya Kadar Azaltmayı Hedefliyor

Endüstriyel tasarımcı Aran Kalogroulis, alternatif yaşam koşullarını tercih edenler için 5,7 litre suyu kapalı döngüde filtreleyen ve sterilize eden “Sonsuz Duş”u geliştirdi. Pek çok insan doğada özgür olma hissini arzular, ancak genellikle düzgün bir duşa düzenli erişimin olmaması insanların cesareti kırıyor. Kalogroulis’in yarattığı bu duş ise insanlara sınırlı su ve enerji kaynaklarını tüketmeden uzun, yüksek basınçlı duş alma fırsatı veriyor.

Sonsuz Duş, kamyonetler, tekneler veya kabinler gibi alternatif yaşam ortamlarına kurulabilen bir ünite. Sistem, duş suyunu aktif karbon ve güvenli antiseptik UV radyasyonu ile filtreleyerek ve sterilize ederek kullanıyor ve geri dönüştürüyor. Aktif karbon, suyu kirletecek maddeleri ve biyomateryali kimyasal olarak emerken, UV-C odası suyu sterilize ediyor. Sonsuz Duş evde 10 dakikalık bir duşun 150 litreye kadar su harcadığı yerlerde, kullanıcının istediği süre boyunca kapalı bir döngüde çalışarak yalnızca 5,7 litre su harcıyor.

Ürünün kullanıcı ve uzman değerlendirmeleri sürerken Kalogroulis yatırım ve dağıtım için ilgi çekti. Bununla birlikte, Kalogroulis ürünü piyasaya sürmek için girişimlerde bulunmayı planlıyor. Bunun yanı sıra, altyapısı olmayan alanlarda yaşam kalitesini artıracak düşük maliyetli bir sanitasyon çözümü oluşturmak için çekirdek teknolojiyi kullanan farklı bir sürüm geliştirmeyi planlıyor.

Etiketler