Su Sayacınız İçin Çevre Dostu ‘Fitbit’

Kullanımı kolay bu su sayacı, kullanıcıların sudan tasarruf etmelerine yardımcı olmak için her cihazın harcadığı su miktarını ölçüyor

Gezegenin yaklaşık dörtte biri halihazırda su kıtlığı ve yüksek su fiyatları ile karşı karşıya. Ancak harcadığınız su miktarını bilmeden su tasarrufu yapmak zor. California merkezli Nudge Systems, bu konuda yardımcı olabilecek bir cihaz olarak Pleco akıllı sayaç saatini geliştirdi. Saat bir su sayacına bağlanarak ne kadar su harcandığı konusunda gerçek zamanlı bilgi sağlıyor.

Sistem, bir sensör (“saat”), bir verici ve sensöre kabloyla bağlı bir pil yuvası, bir ekran ve bir uygulamadan oluşuyor. Basit bir şerit kullanılarak evin mevcut su sayacına bağlanan sensör topladığı verileri ekrana gönderilmek üzere vericiye iletiyor. Sistem, verileri analiz için buluta aktarırken evdeki Wi-Fi ağını kullanıyor ve uygulama aracılığıyla da erişilebilen sonuçları ekrana getiriyor.

Sistem, her gün toplam su kullanımını saptamak için harcanan su miktarını analiz etmesinin yanı sıra sifonu çekme, çamaşır makinesini çalıştırma, duş alma gibi durumlarda ne kadar su harcandığını da tespit edebilmesiyle daha kullanışlı hale geliyor. Üstelik sızıntıları fark ederek kullanıcıları uyarma özelliğine de sahip.

Nudge Systems’tan Daniela Camargo’ya göre, ABD’deki su sayaçlarının çoğu, su akışına yerleştirilen hareketli parça ile kadran mekanizması arasındaki manyetik bağlantı prensibini kullanıyor. Camargo, bu manyetik alanı algılayarak buradan gelen sinyali su girişinde tek bir noktadan işleyen bir sistem oluşturduklarını, özgün ve tescilli algoritmalarının bu sinyalleri işleyerek bilgiye dönüştürdüğünü belirtiyor. 

Yeryüzündeki suyun yalnızca % 2,5’i tatlısu olduğundan, nüfus arttıkça su tasarrufu yapmak ve suyu verimli kullanmak daha önemli hale gelecek. Bu sebeple son yıllarda su tasarrufuna yönelik daha fazla inovasyon görmekteyiz.

Etiketler