Reddit CEO’su Ellen Pao’nun İstifası İçin 3 Günde 100 Binden Fazla İmza Atıldı

Reddit kullanıcılarının başlattığı imza kampanyasında Reddit’in geçici (interim) CEO’su Ellen Pao’nun istifası isteniyor ve kampanyaya 3 gün içinde 100 binden fazla imza atıldı.

Pao’nun istifaya çağırılmasının nedeni ise sitenin popüler çalışanlarından Victoria Taylor’ın aniden işten ayrılması gösteriliyor. Geçtiğimiz gün birden bire işten ayrılan Taylor, alınan bu karar karşısında şaşkına uğradığını dile getirmişti ve bu açıklama da Taylor’ın siteden ayrılmasının arkasında Ellen Pao’nun olduğu ihtimallerini artırmıştı.

Taylor’ın gidişinden sonra Reddit üzerindeki gönüllü moderatörler, siteyi protesto etmek için yüzlerce konu başlığını kapattı.

Taylor’ın bu kadar sevilmesinin nedenleri arasında sitenin üzerindeki “Ask Me Anything” bölümünü yönetmesi ve bu bölümde Bill Gates ve Barrack Obama gibi isimleri konuk etmesi gösteriliyordu.

Cuma günkü bu olaydan sonra Reddit’de adeta bir kaos ortamı oluşmuş durumda. Her ne kadar site, birçok moderatöre para ödüyor olsa da sitede gönüllü moderatörler de bulunuyor ve bu kullanıcılar yüzlerce konu başlığını gizleyerek bu olaya karşı tepki gösterdi. Bunun yanı sıra diğer kullanıcılarda subreddit’leri (altbaşlık) gizleyerek tepkilerini göstermişti.

Kurucu ortaklardan Alexis Ohanian, Taylor’ın ayrılışı ile ilgili haberlerdeki iletişim kopukluğu sorunuyla ilgili sorumluluğu kendi üstüne aldı ve gönüllü moderatörlerin konu başlıklarını tekrar açmasını rica etti.

Ancak Victoria Taylor’ın aniden gönderilmesi, bu tepkilerin gelmesine neden olan olaylardan sadece bir tanesi. İmza kampanyasını başlatanların yaptıkları açıklamada, Pao’nun moderatörlere yıllardır toplulukla olan iletişimlerini güçlendireceğini ve onlara yeni araçlar sağlayacağını söylediği; ancak bunların artık boş vaatler olduğu belirtiliyor. İmza kampanyasını yürütenler artık dilenen özürleri dikkate almadıklarını ve sitenin bir aksiyon almadıkça durmayacaklarını da söylüyor.

Pao, Kleiner Perkins’e açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasını kaybettikten sonra Reddit’in CEO’su olmuştu ve bu Reddit’i de yeni bir sansür dönemine sokmuştu. Reddit komünitesi Pao’nun manipülatif bir kişiliğe sahip olduğunu düşünüyor ve artık onun sınırlarını aştığını ve Reddit’i bitireceğinden korkuyor. Bu nedenle de Reddit’in hayatta kalması için şirketin bir aksiyon alması gerektiği düşünülüyor.

Pao’ya karşı yürütülen imza kampanyası yaklaşık bir yıldır sürüyor; ancak geçtiğimiz hafta sonu bu kampanyaya katılanların sayısı hızlıca artmaya başladı ve şuan katılanların sayısı 132 binin üzerine çıkmış durumda.

Reddit’in kaosun içine girmesinin ardından Ellen Pao Reddit üzerinde bir açıklama yaptı. Açıklamasında: “İşleri batırdık, sadece son dönemlerde değil önceki yılarda da sizlerle iyi bir iletişim kuramadık. Bu süreç içerisinde hem topluluğa hem de moderatörlere birçok söz verdik, fakat bu sözleri hayata geçiremedik. Bu da hem moderatörlerin hem de kullanıcıların güvenini kaybetmemize neden oldu.” sözlerine yer verdi.

Pao açıklamasında; iletişim, moderatör araçları ve arama kısmında bir takım yenilikler yapacaklarına da değindi; ancak Pao’ya karşı yürütülen bu imza kampanyasının ve duyulan güven eksikliğinin Reddit’i nasıl etkileyeceği halen merak konusu.

Etiketler