Reddit, Google ile AI İçerik Lisanslama Anlaşması Yaptı

Sosyal medya platformu Reddit, içeriğini arama motoru devi Google’ın yapay zeka modellerini eğitmek amacıyla kullanılabilir hale getirmek için bir anlaşma yaptı. Konuyla ilgili üç kaynağa göre, Alphabet’e ait Google ile yapılan sözleşmenin yıllık değeri yaklaşık 60 milyon dolar.

Bu anlaşma, yüksek profilli bir halka arza hazırlanan Reddit’in, TikTok ve Meta Platform’un Facebook’u gibi reklam gelirleri için şiddetli rekabetin ortasında yeni gelirler elde etmeye çalıştığını gösteriyor.

Kaynaklar, medya ile konuşma yetkisine sahip kişiler değildi ve kimliklerinin açıklanmasını istemedi. Reddit ve Google yorum yapmayı reddetti.

Bloomberg daha önce Reddit’in içerik anlaşmasını alıcıyı adlandırmadan bildirmişti.

Geçen yıl Reddit; şirketlerden, içeriğini dağıttığı ara yüz olan uygulama programlama arayüzüne (API) erişim için ücret talep edeceğini açıklamıştı. Google ile yapılan anlaşma, Reddit’in büyük bir yapay zeka şirketiyle bildirilen ilk anlaşması.

Üç yılı aşkın bir süredir hisse senetlerinin halka arzını izleyen San Francisco merkezli Reddit, potansiyel halka arz yatırımcılarına ilk kez mali durumlarını detaylandıracak olan halka arz başvurusunu bu hafta yapmaya hazırlanıyor.

Kaynaklardan ikisi, başvurunun Perşembe günü kadar erken bir tarihte yapılabileceğini belirtti.

Reuters’in daha önce bildirdiğine göre, 2021’deki finansman turunda yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olan şirket, halka arzda hisselerinin yaklaşık %10’unu satmayı planlıyor.

Reddit’in borsa lansmanı, Pinterest’in hisselerini 2019’da halka arz etmesinden bu yana büyük bir sosyal medya şirketinin ilk halka arz olacak.

Yapay zeka modellerinin üreticileri, son aylarda içerik sahipleriyle anlaşmalar yapma konusunda yoğun bir çaba sarf ediyor; internetin geniş kesimlerinin ötesinde eğitim verilerini çeşitlendirmeyi amaçlıyorlar. Bu uygulama, birçok içerik yaratıcısının içeriklerinin izinsiz kullanıldığını iddia etmesi nedeniyle potansiyel telif hakkı sorunlarıyla dolu.

2005 yılında web geliştiricisi Steve Huffman ve girişimci Alexis Ohanian tarafından kurulan Reddit, bazıları on milyonlarca üyeye sahip olan çeşitli niş tartışma gruplarıyla tanınıyor.

Etiketler