Reddit’in Kurucu Ortağı Alexis Ohanian, Yönetim Kurulundan İstifa Etti ve Yerini Siyahi Birinin Almasını İstiyor

Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, sosyal ağ şirketinin yönetim kurulundan geçtiğimiz günlerde istifa etti ve yerine siyahi bir adayın gelmesini istediğini belirtti.

Ohanian’ın Reddit’te yayınladığı gönderinin ardından şirketin İcra Kurulu Başkanı Steve Huffman, şirketin Ohanian’ın talebini “onurlandıracağını” ve platformdaki ırkçı söylemlerle mücadele etmek için içerik politikasını güçlendirmeye çalıştığını söyledi.

Ohanian’ın istifası bilindiği üzere Afro-Amerikalı George Floyd’un silahsızken polis tarafından öldürülmesinden sonra ABD’nin ırkçılığa ve polis vahşetine karşı yaygın protestolara tanık olduğu bir zamanda gerçekleşti.

Floyd’un ölümü, Amerika’nın yönetim kurullarındaki çeşitlilik ve sosyal medyadaki içerik denetleme uygulamalarına ilişkin tartışmalara neden oldu.

Huffman sitede yayınladığı bir gönderide, Reddit’in içerik politikası ve değerleri arasındaki “kabul edilemez boşluğun” şirketin nefret ve ırkçılıkla mücadeledeki etkinliğini azalttığını ve sorunlara verilen yanıtları yavaşlattığını söyledi.

“Bu mevcut politika yalnızca yapamayacağınız şeyleri listeliyor, kuralların arkasındaki değerlerden hiçbirini ifade etmiyor ve açık bir şekilde nefret veya ırkçılık konusunda bir tavır göstermiyor.”

Huffman ayrıca, Reddit’in geçen yıl polis ve kamu görevlilerine yönelik şiddet tehditlerine atıfta bulunarak “karantinaya aldığı”, ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin bulunduğu büyük forumlardan biri olan r/The_Donald’a erişimi kısıtlamak için daha erken hareket etmiş olması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde eski CEO Ellen Pao, Huffman’ın protestolara karşılık olarak çalışanlara bir mektup yazması üzerine Reddit’i eleştirdi. Attığı tweet’te Reddit’in “nefret, ırkçılık ve şiddetin” büyümesine izin vermek yerine forumu tamamen kapatması gerektiğini söyledi.

Birkaç Cumhuriyetçi kongre üyesi geçtiğimiz günlerde Huffman’a yazarak r/The_Donald’a – kendi deyimleriyle – uygulanan sansürü eleştirdi.

Amerikalı tenisçi Serena Williams ile evli olan internet girişimcisi Ohanian, Colin Kaepernick’in gençler için yasal farkındalık kampanyası Know Your Rights (Haklarınızı Bilin) Kampı’na 1 milyon dolar destek vermeyi taahhüt etti.

Etiketler