LinkedIn, Çevrimiçi Nefret Söylemine Karşı AB Kurallarını İmzaladı

Reuters’ın 25 Haziran tarihli haberine göre, LinkedIn ana şirketi Microsoft, Facebook ve Google’a ait YouTube’a katılarak cuma günü Avrupa Birliği’nin çevrimiçi yasadışı nefret söylemiyle mücadeleye yönelik gönüllü davranış kurallarını imzaladı.

Bu hamle, bazı ülkelerde bir ırkçı saldırı dalgasını körüklemeye katkıda bulunmakla suçlanan sosyal medya ve çevrimiçi platformlarının, Atlantik’in her iki yakasında, çevrimiçi nefret söylemi ve dezenformasyona karşı daha fazlasını yapmalarını gerektiren bir dizi yasa teklifiyle karşı karşıya kaldığı sırada geldi.

Beş yıl önce Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan AB kuralları ayrıca Twitter, Instagram, Snapchat, Dailymotion, Jeuxvideo.com ve Tiktok’un desteğine de sahip.

Kuralları imzalayan şirketler, işaretlenen bu tür içeriği inceleyecek sistem ve ekiplerin yanı sıra platformlarında nefret söylemini yasaklayan kurallara ve toplum standartlarına sahip olmak zorunda. Ayrıca içeriği kaldırmak için hızla harekete geçmeleri gerekiyor.

Avrupa Adalet Komiseri Didier Reynders yaptığı açıklamada, “Çevrimiçi dünyanın nefretten arındırılması için daha fazla işletmeyi katılmaya davet ediyorum.” dedi.

LinkedIn, profesyoneller için popüler platformlardan biri.

Şirketin AB kamu politikası direktörü Kate O’Sullivan, bir blog yazısında şunları söyledi: “LinkedIn’e daha fazla insan geldikçe, kötüye kullanımı durdurmak ve önlemek için içerik inceleme ekiplerimize ve platformumuza yatırım yapmaya devam edeceğiz ve üyelerin güvenliğini sağlamak için platformu kötüye kullananlara karşı harekete geçeceğiz.

Etiketler