Avrupa Birliği ve Teknoloji Devlerinden Çevrimiçi Nefrete Karşı İşbirliği

Fransa Adalet Bakanı, Avrupa adalet bakanları ile teknoloji devleri Google ve Meta’nın, çevrimiçi nefrete karşı işbirliğini hızlandırmak için net bir yasal çerçevenin gerekli olduğu konusunda geçtiğimiz günlerde anlaştığını açıkladı.

Sosyal medya ve çevrimiçi platformlar, Atlantik’in her iki tarafında da nefret söylemi ve dezenformasyona karşı savaşta daha fazla aksiyon almalarını gerektiren bir dizi kanun teklifi karşı karşıya. 

Avrupa Birliği ülkelerindeki Dijital Hizmetler Yasası kapsamında teknoloji devleri, platformlarındaki yasadışı içerikle mücadele etmek için daha fazla çabalamak zorunda kalacak. Zira uyumsuzluk durumunda küresel cirolarının %6’sına varan para cezaları ile karşı karşıya kalmaları söz konusu. 

Kuzey Fransa’daki Lille kentinde toplantıya ev sahipliği yapan ceza avukatı ve Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, “Son sözü söyleme hakkını platformlara bırakmayan bir AB mevzuatını kabul etmemizin zamanı geldi. İfade özgürlüğüne saygı duyan, açık ve kesin bir çerçeveye ihtiyacımız var.” dedi. 

Toplantıya katılanlardan Google’ın Baş Hukuk Müşaviri Kent Walker, Reuter’s yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin dijital kanıtların paylaşımını kolaylaştırmaya yönelik planlarının Google tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Google’da Küresel İlişkiler ve Baş Hukuk Ofisi Başkanı olan Walker, “E-kanıt düzenlemesinin, bir taraftan kullanıcılar için mahremiyet ve kanuni prosedürleri garantiye aldığına diğer taraftan da hukuki yaptırımların desteklenmesi noktasında olumlu bir uluslararası emsal teşkil ettiğine inanıyoruz.” dedi.

Dupond-Moretti toplantıya temsilci göndermeyen Twitter’ı ise şöyle eleştirdi:

“Bu boş sandalye, burada olmadıklarını göstermemiz ve onların pişman olması için üzerinde Twitter etiketiyle durmaya devam edecek.”

Twitter yaptığı açıklamada; toplantıya katılmama sebebi olarak COVID kurallarını gösterirken interneti daha güvenli hale getirebilmek için yetkililerle işbirliği yapma konusunda tamamen kararlı olduğunu belirtti.

Twitter, geçtiğimiz ay Fransa’da nefret söylemiyle ilgili bir davayı kaybetmiş; yargıçlar, şirketin ülkedeki çevrimiçi nefret söylemiyle mücadele için neler yaptığına dair detayları açıklamasına hükmetmişti. 

Etiketler