Türkiye’de İHA Uçuşlarına Düzenleme Geliyor

İnsansız hava araçları son yıllarda hem eğlence hem de iş amaçlı oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. İHA’ların sayısının artmasıyla beraber dünya çapında farklı ülkelerdeki ilgili kurumlar da bu araçların kullanımıyla ilgili bazı düzenlemeler yapmaya başladı.

İHA’ların Türkiye’deki kullanımlarının artmasıyla beraber Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) İHA kullanımına yönelik taslak bir talimatname hazırladı.

Hazırlanan taslakta İHA türlerinin tanımları ve cihazların kaydının yapılacağı bir sistem de dahil olmak üzere çeşitli bilgiler yer alıyor.

Bu talimatnamede İHA’lar 4 farklı türe ayrıldı. 500 gr ile 25 kg’a kadar kalkış ağırlığında olan araçlar eğlence amaçlı kullanılan cihazlar kategorisine alınıyor ve İHA0 olarak adlandırılıyor.

Ağırlıkları 4-25 kg arasındakiler İHA1, 25-150 kg arasındakiler İHA2 ve 150 kg ve üzeri olanlar da İHA3 olarak adlandırılıyor.

İnsansız Hava Aracı - İHA - Drone

Bu düzenlemede insansız hava araçlarını kullanacak kişilere bazı şartlar da getiriliyor. Eğlence amaçlı kullanılan İHA’lar için herhangi bir eğitim gereksinimi duyulmazken, İHA1 cihazlarını kullanacak olan operatörlerin en az ortaokul mezunu ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olması gerekiyor. Yine bu cihazı kullanacak kişilere, belirlenecek bir eğitim kurumunda 4 saatlik teori ve 30 saatlik de pratik eğitimi alma zorunluluğu getiriliyor.

İHA2 sınıfındaki İHA’ları kullanacak olan İHA2 sınıfı pilotlar için SHGM tarafından 5 yıl süreli İHA2 Pilot Lisansı düzenlenmesi, yine aynı şekilde İHA3 sınıfındaki İHA’ları kullanacak olan İHA3 sınıfı pilotlar için SHGM tarafından 5 yıl süreli İHA3 Pilot Lisansı düzenlenmensi planlanıyor.

Bu düzenlemeyle beraber İHA2 ve İHA3 sınıfı araçların operatörleri içinse 30 saatlik teorik ve 10 saatlik de pratik eğitim şart koşuluyor. Ayrıca İHA’ların kullanımlarında operatörlere saat sınırlaması da getiriliyor. İHA operatörleri günde 8 saat, ayda ise toplamda 150 saatten fazla uçuş yapamayacaklar. Yıllık bazda ise uçuş süresinin 1.500 saati geçmemesi gerekiyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 23 sayfalı talimatnameye internet sitesinden ulaşabilir ve 10 Temmuz’a kadar bu taslakla ilgili görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Etiketler