Dubai Bu Yaz Göklerde Otonom Taksi Droneların Uçmasını İstiyor

İktidardaki aile 2030 yılına kadar şehirde yapılan tüm yolculukların çeyreğinin otonom olacağına karar verdikten sonra birileri bir yerlerde bunun bir an önce gerçekleşmesi için harekete geçmeliydi.

Dubai’de bu kişi şehrin ulaşım bakanı Mattar Al Tayer oluyor. Pazartesi günü yaptığı açıklamada kendisi Dubai’nin bu yaz itibarıyla Dubai silüetinde taksi dronelarının uçacağı açıklamasını yaptı. Yanlış anlamadınız; insanların içinde otururken ölmekten korkmadıkları, gerçek dronelardan bahsediyoruz.

Bu uçak taksiler Çin drone üreticisi EHang tarafından üretilmekte ve 100 kiloya kadar bir kişi ile küçük bir seyahat çantası taşıyabilecek kapasitede. EHang kurucu ortağı Derrick Xiong’a göre yolcuların droneları uçurmasını bilmesine gerek yok.

“Tek yapmaları gereken bir düğmeye basmak. Sonrasında drone dikey olarak kalkıyor, A noktasından B noktasına uçuyor ve iniyor.”

Droneların 30 kilometrelik bir menzili var ve saatte 96 kilometreye kadar hız yapabiliyorlar. Al Tayer’e göre bu dronelar birkaç ay içerisinde yola çıkacak.

“Temmuz 2017 itibariyle bu droneları kullanılabilir hale getireceğimizi umuyorum.”

Al Tayer’in “umuyorum” ifadesini cümlesine eklemesi, ürünün dünyanın hiçbir yerinde tüketicilere sunulmamış olduğunun önemli bir göstergesini oluşturuyor.

Aslına bakarsanız EHang, geçtiğimiz yıl Ocak 2016’da düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda drone taksilerini tanıtmıştı; otonom aracın San Fransicso ufuklarında uçtuğu görüntüler ise aslında bilgisayar ürünü görüntülermiş.

EHang, fütüristik bir ürünü ticarileştirme yeteneğini fazlasıyla tanıtan drone firmalarından bir tanesi.

EHang 184’ün bu hafta Dubai’de çekilen yukarıdaki güncel videosu, drone’a bir evrak çantası koyan şık giyimli bir iş adamının spor arabaya benzer bir iç tasarıma sahip drone’a binişini gösteriyor. Buradaki en önemli nokta, videoda adamın drone’un havalanırken içinde bulunduğu bir görüntüsünün olmaması.

Genel merkezi Çin’de olan ve California’da da ofisleri bulunan EHang, PitchBook verilerine göre bugüne kadar toplamda 53 milyon dolar yatırım almış. Şirketin yatırımcıları arasında GGV Capital ve Golden Partners Capital var.

EHang 184, Dubai hükümdarı Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’un Nisan 2016 tarihinde açıklamış olduğu kapsamlı planın bir parçası. Al Maktoum, Dubai’deki yolcuların yüzde 25’inin 2030 yılına kadar ulaşımını otonom araçlar tarafından sağlamasını istediğini söylemişti.

O zamandan beri şehir yetkilileri Hyperloop One ile anlaşmaya giderek Dubai’yi Abu Dhabi’ye bağlayacak bir hız yuvarı hattı inşa etme olasılığı üzerinde çalışmalara başladı. Eylül 2016 tarihinde EZ10 isimli şöförsüz bir araç Mohammed Bin Rashid bulvarında 700 metre uzunluğundaki deneme güzergahına çalışmaya başladı bile.

Etiketler