Renault Teknoloji İşbirliği İçin Çinli Li Auto ve Xiaomi ile Görüşüyor

Fransız otomobil üreticisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Renault’nun bu hafta Çinli Li Auto ve Xiaomi ile elektrikli ve akıllı araç teknolojileri konusunda görüşmeler yaptığını ve iki şirketle teknoloji konusunda potansiyel işbirliğine kapı açtığını söyledi.

Renault’nun satın alma ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Francois Provost LinkedIn’de yaptığı bir paylaşımda, “CEO’muz Luca de Meo, ortaklarımız Geely ve Dongfeng, önemli tedarikçiler ve aynı zamanda Li Auto ve Xiaomi Technology’nin kurucuları gibi yeni oyuncular da dahil olmak üzere sektör liderleriyle önemli görüşmelerde bulundu.” dedi.

Pekin Autoshow’daki görüşmeler, Avrupa Komisyonu’nun Çin ihracatına yönelik bir dizi soruşturma başlatmasıyla birlikte Avrupa ile Çin arasında giderek gerginleşen bir ilişkinin ortasında gerçekleşti.
Bunların arasında, Çin’in kıtadaki elektrikli araç satışlarındaki artışın haksız sübvansiyonlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılıyor. Çin bu iddiaya karşı çıkıyor ve Avrupa’yı korumacılıkla suçluyor.

De Meo, Avrupa’nın hem kendi pazarını korumak hem de elektrikli araçların ve yazılımlarının geliştirilmesinde çok ileride olan Çinli otomobil üreticilerinden bir şeyler öğrenmek için zor bir dengeleme hareketiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Renault halihazırda Çinli Geely ile termal ve hibrid güç aktarma organları konusunda ortaklık yapıyor ve akıllı kokpitler konusunda teknoloji şirketleri Google ve Qualcomm ile işbirliği yapıyor.

Etiketler