Vodafone ve Altice’den 7 Milyar Euroluk Fiber Geniş Bant Ağı Girişimi

Vodafone ve Altice, Almanya’da kurma kararı aldıkları 7 milyar euroluk bir ortak girişim (joint venture) kapsamında hayata geçirecekleri fiber geniş bant ağı ile Deutsche Telekom’a rakip olmaya hazırlanıyor. 

Vodafone yaptığı açıklamada, FibreCo isimli girişimin 7 milyon hanenin kullanabileceği fiber geniş bant ağı kuracağını ve İngiltere merkezli Vodafone’un en büyük pazarı olan Almanya’daki mevcut ağını geliştirmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Yüzde 70’inin borçla finanse edilmesi beklenen altı yıllık bir proje olan FibreCo’ya 7 milyar euro civarında yatırım yapılması öngörülüyor.

Fiber geniş bant ağının inşası, Altice’in yan kuruluşu olan Geodesia tarafından gerçekleştirilirken Vodafone Almanya, yeni müşterilere daha hızlı geniş bant pazarlamaktan sorumlu olacak.

Her iki şirket de FibreCo isimli girişimde yüzde 50 pay sahibi olacak. Düzenleyici onayına tabi olan iş birliği sürecinin 2023’ün ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Vodafone İcra Kurulu Başkanı Nick Read, “Bu ortaklık, Altice’in endüstriyel uzmanlığı ve kanıtlanmış eve fiber inşaat yetenekleri ile Vodafone’un önemli yeni nesil ağına dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler