Kültür Eti Girişimi Meatable

Hayvanlara hiçbir zarar vermeden alınan hücreler aracılığıyla üretilen Meatable eti, üretim süreci dışında geleneksel yöntemlerle yetiştirilen hayvan etleriyle aynı özellikleri taşıyor.

Meatable’da hayvanlardan toplanan hücrelerden doğal yağ ve kas kütlesini taklit etmek için birkaç haftalık süre yetiyor. Buna karşılık geleneksel yöntemlerle bir ineğin kesileceği aşamaya gelmesi yaklaşık 3 yılı buluyor.

Meatable et üretim sürecini hızlandırmanın yanı sıra teknolojisi ile de hem alandan hem de sudan tasarruf sağlıyor. Zira Meatable etinin üretiminde, hayvan kesimi veya antibiyotik kullanımı gibi süreçler yer almıyor.

1 kilogram geleneksel olarak yetiştirilmiş sığır eti üretmek için 20 bin litre su gerekiyor. Meatable bu sayede yılda milyonlarca litre su tasarrufu yapılmasını da sağlıyor.

Geleneksel çiftlikler aynı zamanda su kaynaklarının kirletilmesini önlemek için yönetilmesi gereken çok büyük miktarda hayvan atığı ile de başa çıkmak zorundadır. Buna karşılık kültür etler ise çok az kirlilik ve emisyona neden oluyor.

Küresel nüfus artışının devam etmesi ve vegan ürünlerin sayısındaki artışa rağmen et talebinin sabit kalması sebebiyle Meatable ekibi, mevcut favori yiyeceklerin yerini alabilecek ürünler üretmeye çalışıyor. 

Şirket geçtiğimiz günlerde Avrupa ve ABD’deki talebe yanıt vermek için ürettiği domuz sosisinin fotoğraflarını yayınladı.

Ticari satış için düzenleyicilerden onay bekleyen Meatable, 2024 yılında raflarda olmayı planlıyor.

İlginizi çekecek bir video:

Etiketler