Yandex Robotları Moskova’nın Merkezinde Restoran Yemekleri Dağıtmaya Başladı

Rus internet devi Yandex, geçtiğimiz günlerde sürücüsüz robot arabalarının Moskova’nın merkezi bir semtinde ödeme yapan müşterilere sıcak restoran yemekleri sunmaya başladığını duyurdu.

Moskova’daki çeşitli yiyecek ve market teslimat hizmetlerinden biri olan Yandex.Eats uygulaması, Beyaz Meydan ticaret bölgesindeki müşterilere yemeklerini insan yerine dağıtım robotu ile teslim etme seçeneği sunuyor.

Yandex.Rover adlı robot, sonbahardan bu yana pilot programın bir parçası olarak Moskova’nın bazı bölgelerinde yiyecek teslimatı yapıyor. Yandex sözcüsü, şu anda hizmet alanını giderek genişlettiklerini belirtti.

Yandex, robotun restoranlardan siparişleri alıp müşteriye götürdüğünü, akabinde müşterinin akıllı telefon kullanarak robotun kilidini açtığını ve yiyecekleri çıkardığını söyledi.

Bu robotlardan üçünün halihazırda şehir genelinde 20 robotluk bir filonun parçası olarak Beyaz Meydan bölgesinde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Yandex teslimat hizmeti ve rakibi Delivery Club, sırtlarında kutulu termal çantalar olan, parlak sarı veya yeşil tulum giyen kurye görüntüsünün son yıllarda Moskova’da yaygınlaşması anlamına geliyor.

Yaz boyunca, beş Rus perakendeci, COVID-19 salgınının ilk dalgasını kontrol altına almak için yapılan bir haftalık tecrit sırasında başkenti çalışır halde tutan on binlerce kuryeyi onurlandırmak için Moskova’da bir anıt yaptırdı.
Yandex’in Sürücüsüz Grubu CEO’su Dmitry Polishchuk, teslimat hizmetlerine olan talebin sürekli arttığını ve salgının bu eğilimi hızlandırdığını söyledi.

Bazen Rusya’nın Google’ı olarak tanımlanan Yandex, geçen yılın Kasım ayında otonom teslimat robotlarını test etmeye ve ayrıca Tataristan bölgesindeki bir teknoloji bölgesi olan Innopolis’te de ticari olarak kullanmaya başladığını açıkladı.

Etiketler