JD.com, Çin’in Dijital Parasını Kabul Eden İlk Çevrimiçi Platform Oldu

Çinli e-ticaret şirketi JD.com Inc geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Pekin’in yerel dijital para birimini kabul eden ülkedeki ilk sanal platform olduğunu belirtti.

Şirketin finansal teknoloji (fintech) kolu olan JD Digits resmi WeChat hesabında yayınladığı bir gönderide, Şangay yakınlarındaki Suzhou şehri sakinlerinin katılacağı test amaçlı dağıtılacak olan dijital yuanların, çevrimiçi alışveriş merkezindeki belirli ürünlerin ödemesinde kullanımını kabul edeceğini açıkladı.

Yetkililer, Bitcoin ve Facebook’un para birimi Libra gibi özel para birimlerinden gelen tehditlere küresel olarak yanıt verirken, Çin’in dijital yuanı, dünyanın en gelişmiş “merkez bankası dijital para birimi” girişimlerinden biri sayılıyor.

Suzhou programı kapsamında, belediye ve Çin Halk Bankası (PBOC) kura yoluyla seçilen 100.000 tüketiciye 200 dijital yuan içeren “kırmızı zarf” tedarik edecek.

Suzhou planı, PBOC’nin güneydeki Shenzhen şehrinde rastgele seçilmiş 50.000 tüketiciye 10 milyon yuan değerinde dijital para dağıtmasından sonra düzenlenen ikinci dijital piyango oldu.

PBOC Başkanı Yi Gang, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Çin dijital para birimi kullanılarak 4 milyon farklı ticari işlemde, 2 milyar yuan’dan fazla harcama yapıldığını belirtti.

Etiketler