Ford Elektrikli Araç Bataryası Üretmeyi Planlıyor

Geçtiğimiz günlerde CEO Jim Farley’nin yaptığı açıklamaya göre Ford Motor Co yön değiştirerek dünyada artan elektrik araç hacmini düşünerek kendi bataryalarını üretmeyi planlıyor.

Ford CEO’su Jim Farley, Reuters Otomotiv Zirvesi telekonferansında, “Batarya üretimi üzerine konuşuyoruz. Sektördeki hacim arttıkça bu kaçınılmaz olacak.” dedi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında o zamanki CEO Jim Hackett, Ford’un kendi bataryalarını üretmesinin hiçbir avantajı olmadığını belirtmişti.

Bu arada General Motors CO ve Tesla Inc gibi diğer araç üreticileri kendi batarya üretim tesisleri için milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Sektör analistleri şimdiye kadar zaman zaman 2025 ve sonrası için elektrikli araçlara yönelik talep artışı doğrultusunda batarya üreticilerinin bu talebe ayak uydurup uyduramayacağına yönelik çelişkili görüşler sundular.

Ford’un yaptığı açıklamalar elektrikli araç üretimi planlarının mütevazi olduğunu gösterse de GM ve Hyundai Motor Co, 2025 yılına kadar yılda 1 milyon elektrikli araç üretmeyi ve satmayı hedefliyor. Volkswagen AG ise tüm global markalarında yılda 3 milyon elektrikli araç satışı öngörüyor.

Etiketler