Wirecard Brezilya’daki Varlıklarını Satıyor

Wirecard

İflas yöneticisi geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada Wirecard’ın Brezilya’daki operasyonlarını satmak için bir anlaşma imzaladığını belirtti. Bu, şirketin bu yılın başlarında meydana gelen bir muhasebe skandalı nedeniyle çökmesinin ardından küresel operasyonlarında gerçekleşen ilk satış olacak.

Yönetici, İngiltere’deki bazı operasyonları satmak için prensipte bir anlaşmaya varıldığını ve Kuzey Amerika operasyonlarını satma sürecinin “kısa süre içinde” beklenen bir anlaşmayla oldukça ilerlemiş olduğunu söyledi.

Wirecard, Almanya’da yükselen bir yıldızdı ve borsada işlem gören en değerli 30 büyük şirketten biri olarak görülüyordu. Ancak dramatik bir değer kaybı ile Wirecard, hesaplarında 1,9 milyar euro’luk bir açık oluştuktan sonra alacaklılara 4 milyar euro borçlu olarak iflas başvurusunda bulundu.

Savcılar, Wirecard yöneticilerinin şirketin hesaplarında usulsuzluk yapmak ve alacaklıları milyarlarca euro dolandırmak için bir suç örgütü kurduklarından şüpheleniyor.

Wirecard Brezilya, PagSeguro Digital’in bir yan kuruluşuna satıldı. Fiyat ise açıklanmadı.

Yönetici, İngiltere’deki ön anlaşmanın Wirecard Card Solutions’ı Railsbank Technology’ye satmak üzere yapıldığını belirtti. Railsbank yorum yapmayı reddetti.

Yönetici Michael Jaffe, “Wirecard iflas işlemlerinin çerçeve koşullarını ortaya çıkarmak çok zordu ve hala bu zorluk devam ediyor.” dedi.

Etiketler