Yumurta Bazlı Yenilebilir Koruyucular Çabuk Bozulan Yiyecekleri Taze Tutuyor

Rice Üniversitesi araştırmacılarından bir ekip, ABD’de her yıl boşa giden 200 milyon yumurtayı kullanmanın bir yolunu keşfetti. Bilim adamları yumurtanın hem sarısını hem de akını kullanarak yiyecekleri daha uzun süre taze tutan, yenilebilir ve suda çözünür bir protein kaplaması oluşturdular. Proteinler insan vücudu için de faydalı; yani bu yeni koruyucu sadece çevre için daha iyi olmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde tüketilebiliyor.

Şu anda en sık kullanılan koruyucu, yağ bazlı olan ve çoğu süpermarket ürününde bulunan balmumu. Yapılan testlerde yumurta bazlı kaplamanın balmumu ile karşılaştırılabilecek kadar iyi olduğu görüldü. Yumurta yemeyen tüketiciler bu kaplamayı suda yıkayabiliyor. Yüzde 70’i yumurtadan oluşan kaplamanın diğer yüzde 30’u selüloz ve kurkumin içeren bileşenlerin bir karışımı. Selüloz ahşaptan yapılıyor ve yiyeceklerin sulu kalmasına yardımcı olacak şekilde suya bir bariyer oluşturuyor. Kurkumin de zerdeçalın ana aktif bileşeni ve olgunlaşma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan antifungal (mantar önleyici) özellikler sağlıyor.

Koruyucu üzerinde devam eden çalışmalar, benzer şekilde kullanılabilecek ek tarımsal atık ürünlerinin keşfi için de önemli. Ekip ayrıca bitki bazlı proteinleri de araştırıyor.

Etiketler