Mark Zuckerberg’in Yeni Evden Çalışma İsteği Son Derece Yerinde

Facebook’un Menlo Park kampüsünde birkaç kez bulundum ve çalışanların neden sık sık ayrılmadığını anlamak kolay oldu. Büyük kompleksin içinde, sanki Las Vegas’ta bir kumarhanedeymiş gibi hissediyorsunuz – dışarı çıkmak için hiçbir neden yok.

Tüm temel gereksinimler kapsama alanında mevcut. Facebook; gurme yiyecekleri olan büyük kafeteryalar, bağımsız gıda barları ve kafeler sunuyor. Şirket; çalışanların kuru temizlemesini yapıyor, masaj hizmeti sunuyor, uyku kapsülleri ve şekerleme odaları sağlıyor; ve çalışanlarının kampüs dışındaki günlük yaşantılarının ayrıntıları yerine iş üzerine düşünmeleri için elinden geleni yapıyor. Ve eğer biraz “dışarıda” zaman geçirmek istiyorsanız, bunun için çatı katında devasa bir yeşil alan mevcut.

Bu yüzden, Mark Zuckerberg’in bu hafta şirketin işgücünün yarısının önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde evden çalışabileceğini söylediği açıklamasını ciddiye almak zor. Şirketin yıllardır parlattığı mevcut durumdaki açık ve şeffaf çalışma kültürü ile tamamen zıt bir açıklama. Facebook’ta, akşamın geç saatlerinde cam duvarlı bir konferans salonunun içinde bir beyaz tahta etrafında toplanan ve yeni bir özellik ortaya çıkaran bir grup genç “hacker” ideali var. Peki, bunu Zoom üzerinden – veya Facebook’u düşünürsek Blujeans ile – nasıl yapacaksınız?

Bununla birlikte, Zuckerberg’ün açıklaması hoş bir etki bırakıyor ve yıllar boyunca Facebook’un medya, halk ve hükümet ilişkileri “oyunlarıyla” ilgili deneyimlerime dayanarak, asıl noktanın bu olduğunu söyleyebilirim. Facebook, insanların duymak istediklerini bildiği bilgileri kamuya açıklamak konusunda bir ustalığa sahip.

Platformunda sahte siyasi reklamlara izin verdiği için yaygın eleştirilerin ortasında kalan Zuckerberg, Georgetown’da yaptığı konuşmada şirketini “İlk yasanın (ABD özgürlük yasası) şampiyonu” olarak belirtti. Cambridge Analytica veri toplama skandalı ve 2016 seçimlerini etkilemek için Facebook’un Rus hackerlar tarafından ele geçirilmesi üzerine oluşan fırtınanın ardından Zuckerberg, ağındaki sosyalleşmelerin çoğunun özel ve şifreli alanlara taşınacağını belirtti. Ancak Facebook’un geçmiş ifadelerine ve tahminlerine tekrar bakarsanız, tamamen yanlış olmasa da bunların birçoğunun doğru olmaktan uzak olduğunu göreceksiniz.

Birçoğumuzun COVID-19’un iş dünyasını sonsuza kadar değiştireceğine ve fiziksel ofislerin önemini radikal bir şekilde düşüreceğine inandığımızı düşünürsek, bu evden-çalışma devriminde ön saflara geçmek (hepimiz yemesek de) günümüzün mesajı olabilir. Washington’da anti-tröst öfkesinin tepeye ulaştığı ve Facebook’un pandeminin ortasında Giphy’yi aldığı zamanlarda; bu iyi hissettiren ve rahatlatan bir mesaj. Bu ayın başlarında Washington Post, Facebook’un başkentte teknoloji karşıtı ve anti-tröst hareketi sakinleştirmeyi amaçlayan American Edge adlı yeni bir lobi grubunun lansmanının arkasında olduğunu açıkladı.

Zuckerberg’in yorumlarına devam edersek, bazı olumlu gelişmeler de var. Zuckerberg, Facebook’un kıyıların kalabalık ve yüksek fiyatlandırılmış konut pazarından uzakta yaşayan insanları derhal işe almak için odaklanacağını belirtti. Eğer Facebook %50 kapasitede uzaktan çalışmaya geçiş yaparsa, teknoloji yetenekleri havuzunu coğrafi olarak genişletebilir ve büyük-küçük teknoloji şirketlerinin iyi insanlar bulmasını kolaylaştırabilir. Zuckerberg “İşe alımı sadece ofis etrafına kısıtlamak iyi bir fikir gibi görünmüyor.” dedi. Ayrıca, dolaylı olarak teknoloji endüstrisi servetinden yararlanan ekonomik yayılma bölgelerini kıyılardan daha uzak yeni yerlere doğru genişletebilir.

Burada bile bir karanlık taraf var. Facebook, maaşları çalışanların yaşadığı yere uyacak şekilde düzenleyeceğini; böylece Silikon Vadisi’nde çalışan bir mühendisin Nevada’da aynı işi yapan bir mühendisten daha fazla kazanacağını söyledi. Ancak adil olmak gerekirse, iki maaşın farklı pazarlarda (bölgelerde) satın alabileceği yaşam kalitesi aynı olduğu sürece böyle bir ayarlama uygun olabilir.

Zuckerberg’in yorumları, genellikle halka açık şekilde düzenlenmeyen genel katılımlı çalışanlar toplantısı sırasında geldi. Zuckerberg, Facebook açıklamasında şöyle yazdı: “Araştırmamızın veya yaklaşımımızın, iş dünyasının geleceğinin nasıl olacağı üzerine düşünen diğer kuruluşlara yardımcı olabilmesi için; bu bilgiyi harici olarak paylaşmak istedim.”

Facebook; diğer birçok şirket gibi, kendi şirket kültüründe uzaktan çalışma konusu için daha büyük bir yer ayıracaktır. Ancak; Facebook’un bunu yapmanın en akıllı ve en hızlı yolunu bulacağına ve sonrasında iş dünyasının geri kalanına bu engin bilgileri hediye edeceğine dair şüphelerimi affedin.

Bu yazı Mark Sullivan tarafından yazılmış olup, DigitalTalks tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler