Tasarımcılar Uçakların Orta Koltuğunu COVID-19’a Karşı Hapşırma Bariyerine Dönüştürüyor

COVID-19’un kalabalık uçuşları tehlikeli hale getirmesi sonucu, Delta ve American Airlines sosyal mesafeyi korumak için uçaklarındaki orta koltukların bir kısmını veya tamamını satıştan çıkardı.

Şimdilik bu koltuklar sadece boş. Ancak Londra merkezli hava ulaşım tasarım firması Factory Design’ın daha iyi bir fikri var. Orta koltuğa yerleştirilen, sizinle sıra arkadaşınız arasında biraz ekstra koruma sağlamak için kullanılan bu bölme Isolate olarak adlandırılıyor. Factory Design’ın direktörü Peter Tennet “Eğer orta koltuklar kullanılmayacaksa, neden negatif bir deneyim yerine yolcular için pozitif ve değer katan bir özellik olmasın diye düşündük.” diyor.

Şu anda geliştirilmekte olan Isolate, her yolcu için biraz ekstra yüzey alanı sağlayan bölünmüş bir masaya sahip. Bu masanın ortasında uzun bir bölücü parça mevcut. Bu bölücü parça, şeffaf veya daha fazla gizlilik sunan köpük kaplı bir bölme olabilir.

Peki bu parça hangi uçaklara uyacak? Tennent “İdeal olarak birçok farklı koltuk tipi için kapsamlı şekilde geliştirebilirdik. Gerçek şu ki, koltukların genişlik ve kol dayama detayları farklılık gösterdiği için bu çok zor olabilir. Ancak, uyarlayıcılarla büyük ölçüde aynı ürün kullanılabilir.” diyor. Isolate’i yerine sabitlemek için bel kemeri ve kol destekleri kullanılarak montaj basitleştirilmeli. Tasarımcılar, Isolate’i kullanılmadığı zamanlarda düz bir şekilde saklanabilecek şekilde yapmayı umuyor.

Yani Isolate’i bir uçuş sırasında görebilecek miyiz? Belki. Ürün hala geliştirilme aşamasında. Isolate’in uçuş izni için bir sertifikaya ve satın alacak müşterilere ihtiyacı var. Tennent “Gerçekçi olmak gerekirse, muhtemelen üç ila dört aya ve doğru ortaklara ihtiyacımız var.” diyor.

Etiketler