Apple’ın Tedarikçisi Foxconn iPhone İşletme Yöneticisini Değiştiriyor

Bloomberg’in geçtiğimiz Salı günü uzman kişilerin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre Tayvanlı Foxconn, Çin’de fırtınalı geçen bir yılın ardından Michael Chiang’ı iPhone montaj işinin yeni yöneticisi olarak atadı.

Bloomberg’in haberine göre Chiang, uzun süredir iPhone montaj bölümünün başında bulunan Wang Charng-Yang’ın yerini aldı.

Foxconn yorum yapmayı reddetti. Apple da yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Apple Inc’in iPhone’ları için dünyanın en büyük üretim tesisi olan Foxconn’un Çin’in Zhengzhou şehrindeki fabrikası, geçen yılın sonlarında COVID-19 salgını ve virüsü kontrol altına almak için alınan önlemlerin binlerce işçinin işten ayrılmasına yol açmasının ardından büyük ölçüde etkilenmişti.

Ocak ayı başlarında Reuters’e konuşan yetkililer, ödeme sorunları nedeniyle işçiler arasında bir huzursuzluk yaşandığını, ancak aralık ayındaki sevkiyatların ilk hedef planların yaklaşık %90’ına ulaşmasıyla tesisin neredeyse tam üretime geri döndüğünü belirtti.

Bloomberg’in haberine göre Chiang’ın atanması, Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu’nun Çinli rakiplerin artan rekabeti karşısında şirketin tedarik zinciri liderliğini sürdürmek için genç yöneticileri yükseltme çabalarının bir parçası.

Bu ayın başlarında Financial Times gazetesi, Apple’ın geçen yıl Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında yaşanan üretim kaybını telafi etmek amacıyla premium iPhone modelleri üretmek üzere Çinli taşeron üretici Luxshare Precision Industry Co Ltd ile anlaşmaya hazırlandığını bildirmişti.

Etiketler