Adobe, Video Düzenleme Yazılımına Üretken Yapay Zeka Araçları Ekleyecek

Adobe Inc Pazartesi günü yaptığı açıklamada, film ve televizyon endüstrileri tarafından kullanılan video düzenleme yazılımına yeni yapay zeka (AI) özellikleri getirmeyi planladığını söyledi.

Bu araçlar sayesinde video kurgucuları, bir çekimin ışığını gün ortasından gün batımına değiştirmek ya da sisteme ne yapması gerektiğini söyleyen birkaç kelimelik bir metin yazarak arka plan müziği oluşturmak gibi işlemler yapabilecekler. Araçlar, şirketin hareketsiz görüntüler ve metin oluşturmak için geçen ay tanıttığı Adobe Firefly adlı yeni bir sistem üzerine inşa ediliyor.

Adobe, Microsoft Corp destekli OpenAI ve Stability AI’nin kullanıcıların sadece birkaç kelimelik açıklamayla yeni görüntüler oluşturmasına olanak tanıyan uygulamalarının teşvik ettiği üretken yapay zekaya yönelik bir ilgi dalgası yaşıyor. Ancak Getty Images’in Stability AI’ya, girişimin Getty’nin telif hakkıyla korunan görüntülerini yapay zeka sistemini eğitirken kötüye kullandığı iddiasıyla dava açmasının ardından, bu tür yapay zeka sistemlerinin çıktılarının ticari işlerde kullanılıp kullanılamayacağına dair yasal sorular ortaya çıktı.

Görsel ve video sanatçıları için en büyük yazılım tedarikçilerinden biri olan Adobe, müşterilerine Firefly sisteminden elde edilen çıktıların ticari kullanım için güvenli bir yasal zeminde olacağı sözünü veriyor.

Yeni Adobe video araçları, kullanıcıların yapay zeka sistemine bir senaryoyu okumasını ve ardından bitmiş parça için otomatik olarak bir storyboard oluşturmasını, hatta hikayenin kaba bir kurgusu için bazı çekimler önermesini sağlayacak. Reklam endüstrisi için sistem, reklamın farklı ülkelerde gösterilmesi için görüntü alabilen ve farklı arka plan müziği ve sahne oluşturabilen özellikler içerecek.

Adobe dijital ve video ses kurumsal teklifler başkan yardımcısı Ivo Manolov Reuters’a verdiği bir röportajda “Tek bir düğmeyle aynı videonun yerelleştirilmiş 1.000 versiyonunu oluşturabiliriz.” dedi.

Adobe şu anda sistemi test ediyor ve video araçlarını bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

Etiketler