Otonomo, Otomotiv Veri Pazaryerini Genişletmek İçin 46 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Günümüzdeki yeni taşıtlar çok fazla veri üretebiliyor. Ancak uygun araçlar olmadan, bu veriler dokunulmadan ve değersiz bir şekilde duruyor.

Otomobil üreticilerinin bağlantılı otomobillerinden üretilen verileri yönetebilmesi ve kullanabilmesine yardımcı olmak için birçok şirket ortaya çıktı. İsrailli startup Otonomo, taşıt verilerini yakalayan ve anonimleştiren bulut tabanlı bir yazılım platformuyla 2015’te sahneye çıktı. Bu platform elektrikli araç yönetimi, abonelik tabanlı yakıt ikmali, park etme, haritalama, kullanıma dayalı sigorta ve acil servis gibi hizmetler sağlayan uygulamalar oluşturmak için kullanılabiliyor.

Startup, geçtiğimiz hafta otomotiv veri platformunu daha da ileriye taşımak için 46 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Sermaye; SK Holdings, Avis Budget Group ve Alliance Ventures’ın yatırımlarıyla birlikte C Serisi finansman turunda toplandı. Mevcut yatırımcılardan Bessemer Venture Partners da bu tura katıldı. Otonomo, bugüne kadar toplam 82 milyon dolar yatırım aldı.

Şirkete göre fonlar Otonomo‘nun işini ölçeklendirmesine, ürünlerini geliştirmesine ve piyasadaki rekabetini sürdürmesine yardımcı olacak. Otonomo, özellikle Güney Kore ve Japonya olmak üzere yeni pazarlara da açılmayı hedefliyor.

Otonomo CEO’su ve kurucusu Ben Volkow yaptığı açıklamada, “En sıkı gizlilik ve güvenlik standartlarına bağlı kalarak, araç verilerini tüm ulaşım ekosistemi için mümkün olduğunca değerli hale getirme vizyonumuzu yerine getirmek amacıyla gereken genişletilmiş kaynaklara sahibiz.” dedi.

Otonomo, bağlantılı taşıtlardan alındığı andan itibaren güvenli bir şekilde saklanacak verilerle, para kazanma fırsatları yaratmaya odaklanıyor. Verileri güvenli bir şekilde topladıktan sonra platform bu verileri modifiye ediyor; böylece şirketler de bu platform üzerinden filolar, akıllı şehirler ve bireysel müşteriler için uygulamalar ve servisler geliştirebiliyor. Platform aynı zamanda hem kişisel hem de toplu verileri kullanarak GDPR, CCPA ve diğer gizlilik düzenlemelerine uyumlu çözümlere olanak tanıyor.

Bugün Otonomo’nun platformu; otomobil üreticileri, filolar, çiftlik ve inşaat üreticileri ile kurduğu ortaklıklar yoluyla 20 milyondan fazla araçtan günde 2,6 milyar veri noktası (data point) topluyor. Otonomo; Daimler, BMW, Mitsubishi Motor Company ve Avis Budget Group da dahil olmak üzere 25’ten fazla ortaklığa sahip. Şirket, yedi müşteriyle daha anlaşmaya hazırlandıklarını söyledi.

SBD Automotive, 2020’de Kuzey Amerika ve Avrupa piyasalarında satılan arabaların %70’inden fazlasını bağlantılı arabaların (connected cars) oluşturacağını söyledi. Bu ve bunun gibi öngörüler, Otonomo için fırsatların büyüdüğünü gösteriyor.

Etiketler