Finlandiya Hokey Ligi E-Spor ile Tekrar Başlıyor

Birçok spor taraftarı için, COVID-19 salgını nedeniyle neredeyse tüm oyunların askıya alınması büyük sıkıntılara neden oldu. Dünyanın dört bir yanındaki ligler, etkinlikleri sürdürmenin yolları üzerinde çalışıyor; bazıları taraftarsız stadyumlarda oynamayı ve takımları sadece birbirleriyle temas halinde olmaları için sıkı karantinada tutmayı öneriyor. Bununla birlikte, Finlandiya Hokey Ligi benzersiz bir alternatif geliştirdi.

En üst seviyedeki Finlandiya hokey ligi Liiga, play-off sezonunu e-spor olarak yeniden başlatıyor. EA Sports’un NHL 20 video oyunu kullanılarak oynanacak turnuvada Fin e-spor yayıncısı Telia ile birlikte çalışılıyor. Her takım, play-offlar boyunca kendi takımları için oynayacak bir temsilci seçecek. Takımlar, takımı temsil etmesi için gerçek bir hokey oyuncusu veya Finli bir ünlü veya hokey taraftarı seçebilecek.

Oyunlar, profesyonel yorumcularla ulusal TV’de yayınlanacak, bu şekilde yayına gerçek hayat hissi verilecek. Finale çıkması planlanan on Liiga takımının tümü de çevrimiçi play-offlara katılacak. Seri, beş maçın en az üçünü kazanmak üzerine oynanacak ve takımlar ligin normal sezonundaki sıralamasına göre eşleştirilecek.

Finlandiya Hokey Ligi pazarlama müdürü Aija Saha, e-spor play-offunun arkasındaki fikrin hokey taraftarlarına dört gözle bekleyecekleri bir şey getirmek olduğunu açıkladı: “Hokey hayranları için eğlenceli bir şeyler getirip getiremeyeceğimizi düşündük. Taraftarlardan play-offların gayri resmi olarak oynanması için pek çok talep vardı ve bu konsepti Telia ile birlikte yapmaya başladık.”

COVID-19 salgını öncesinde bile, e-sporun profesyonelleşmesinde büyük bir artış mevcuttu. Varsity e-spor liglerinin geliştirilmesinden Formula 1 e-spor serisine; sanal spor, pandemi sayesinde hızlanarak büyümeye devam ediyor.

Liiga’nın play-off’ları bu şekilde gerçekleştirme çözümü, ciddi bir spor maçı sağlamaktan çok eğlence ile ilgili. Ancak başka yerlerde ve branşlarda; liglerin, play-offların, oyunların ve tüm sezonların toptan iptali nedeniyle oluşan gelir eksikliği konusunda giderek daha fazla endişe duyuluyor. E-spor içeren bir çözüm, sadece spor taraftarlarının heyecanlarını korumaya yardımcı olmak için değil; aynı zamanda takımların devam edebilmesi için kaynak toplamaya da yardımcı olabilir.

Etiketler