Deliveroo’nun Rakibi Glovo, Market Teslimatı İçin Yeni Yatırım Turunda 528 Milyon Dolar Topladı

İspanyol teslimat uygulaması Glovo, hızlı teslimat hizmetini ve Avrupa’daki market operasyonlarını genişletmeye yardımcı olacak bir yatırım turunda 450 milyon Euro (528 milyon dolar) topladı.

Alman teslimat uygulaması Delivery Hero SE, Drake Enterprises ve GP Bullhound’tan gelen yatırımları da kapsayan turu ABD’li yatırımcılar Lugard Road Capital ve Luxor Capital Group yönetti.

Glovo bu fonları, Glovo’nun belirli perakendecilerdeki ürün siparişlerini hızla yerine getirmesini sağlayan küçük depolar olan “gölge (dark) mağazalar” ile birlikte market ve perakende teslimatlarından da sorumlu olan q-ticaret (hızlı ticaret) birimini genişletmek için kullanacak. Bu, bir restoranın bulunmadığı mahallelerde paket servis için yemek hazırlayabilen gölge mutfaklarınkiyle benzer bir strateji. Şirket, Glovo’nun faaliyet gösterdiği en büyük şehirlerde q-ticaret ağını kullanarak 10 dakika içinde teslimat yapabileceğini belirtti.

Anlaşma, yatırımcılar dükkân ve restoranların kapalı olduğu Covid-19 kapanmaları boyunca artan büyüme oranlarını sürdürüp sürdüremeyeceklerini sorgulamaya başladığı için, teslimat uygulamaları açısından zorlu bir zamanda geldi. Deliveroo hisseleri, yatırımcılar 100 binden fazla esnek çalışanının (gig workers) durumu hakkında endişelerini dile getirdiği için, geçtiğimiz çarşamba günü Londra borsasındaki işlemlerinin ilk gününde büyük düşüş yaşadı. İspanyol hükümeti iş kanunda, Glovo gibi şirketlerin kuryelerine maaş, sosyal güvenlik ve işsizlik ödeneği sunmasını zorunlu hale getirecek değişiklikler önerdi.

Mart ayında, İspanyol Çalışma Bakanlığı, gıda teslimat uygulamalarını sürücüleri işe almak zorunda bırakan yeni kuralları uygulamaya koymak için sendikalarla ve ticaret gruplarıyla anlaştı. Hükümetin bakanlar kurulunun yeni düzenlemeyi oluşturacak kararnameyi onaylayacağı tarih henüz belirtilmedi.

Glovo değerlemesini açıklamadı. Şirket, Aralık 2019’da 150 milyon Euro yatırım topladığında 1 milyar dolardan fazla bir değerlemeyle “unicorn statüsüne” ulaştığını söyledi. Şirket, q-ticaret ağını genişletmek için ocak ayında İsviçre emlak firması Stoneweg SA ile yaptığı anlaşmada 100 milyon Euro topladı. Şirket, yıl sonuna dek, 2021’in başında yaklaşık 20 olan karanlık mağaza sayısını 200’e çıkarmayı hedefliyor. 

Etiketler