Bebek Bezleri RFID Sensörü ile Destekleniyor

MIT’de yapılan araştırmalar sonucunda; bebek bezi nemini algılayabilen, yakındaki bir alıcıya sinyal gönderebilen ve bakıcılara uyarı gönderebilen küçük bir RFID (radyo frekansı ile tanımlama) sensörü geliştirildi. Sensörün 2 sentten az maliyetle üretilebildiği ve fazlalık yaratmadan tek kullanımlık çocuk bezleri için uygun hale getirildiği belirtildi.

Yeni geliştirilen RFID eklentisi, tipik olarak tek kullanımlık çocuk bezlerinde bulunan hidrojele yerleştirilebiliyor. Islak olduğunda, hidrojel genişliyor ve eklenti pilsiz bir metrelik bir yarıçap içindeki bir RFID okuyucusuna sinyal göndermek için tetikleyecek kadar iletken oluyor. Bir evin Wi-Fi ağına bağlı bir okuyucu, bir ebeveynin telefonuna uyarı göndermek için bir beşik yanına yerleştirilebiliyor. Alternatif olarak, bir anahtarlık üzerindeki küçük bir taşınabilir okuyucu, ebeveynleri yaklaşan azap konusunda uyarabiliyor.

Islak bez Amerika’da boşanmanın bir numaralı nedeni olabilir. Islak bezler bebekleri sefil hale getiriyor ve bu da uykudan mahrum ebeveynleri sefil hale getiriyor. Bu bir gerçek.

Pampers zaten Lumi marka akıllı bebek bezi satıyor. Yine de bu bezler pahalı, düzenli şarj ve temizlik gerektiren büyük, çıkarılabilir bir Bluetooth sensörün etrafına yapılmış durumda. Islaklığa ek olarak uyku düzenlerini izleyerek çok fazla şey yapmaya çalışan tipik bir “çok akıllı” çözüm. Huggies’in ayrıca yeni ebeveyn olmuş çiftlerin “deli” olması sebebiyle hem çiş hem de kaka takibi yapan akıllı bir Bluetooth bebek bezi de var.

Etiketler