45 Zenginle Röportaj Yapan Bir Araştırmacı, Hepsinin Benzer Bir Özelliği Paylaştığını Buldu: Otorite Sorunu

Pek çok ultra zengin insan büyük birer lider; ancak bu onların yönetilmekte iyi oldukları anlamına gelmiyor.

Alman araştırmacı Rainer Zitelmann, dünyanın dört bir yanından çok yüksek net servete sahip 43 kişiyi kapsayan psikolojik bir araştırmasının sonucunda bu insanların kişilik özelliklerinden birinin otorite ile ilgili bir sorun olduğunu keşfetti.

Zitelmann Business Insider’a “Onlara uyumsuzlar (non-conformists) diyorum.” dedi. “Birçoğu okullarında, hayatlarının başlarında olduğu gibi otoritelerle sorun yaşadı.”

Zitelmann’ın röportaj yaptığı ultra zengin insanlar, tüm girişimciler ve yatırımcıların net serveti en az 11 milyon dolar. Zitelmann ayrıca her birine “Beş Faktörlü Kişilik Teorisi”ni temel alan 50 soruluk bir kişilik testi yaptı ve sonuçların analizlerini “The Wealth Elite” adlı kitabı için kullandı.

Görüşülen kişilerin emir alma konusundaki isteksizliği mesleki yaşamlarını da etkiledi. Zitelmann, görüşülen 45 kişiden 40’ının, kariyerlerinin tümü olmasa da çoğunda serbest meslek sahibi olduğunu tespit etti.

Zitelmann, otorite sorunlarına ek olarak, ultra varlıklı insanların “daha ​​az nevrotik ve daha az anlaşılabilir, ancak daha yüksek derecede vicdanlı, yeni deneyimlere daha açık ve bir bütün olarak toplumdan daha dışa dönük.” olduklarını da belirledi.

Birkaç tanınmış milyarderin de Zieltmann’ın çalışmasında belirttiği otorite ile benzer sorunları olduğu ortaya çıktı. Daha önce Business Insider’ın paylaştığı bilgilere göre CNN’in kurucusu Ted Turner’ın kız arkadaşının onunla birlikte yurt odasında yaşaması yüzünden Brown Üniversitesi’nden mezun olamadan kovulduğu bildirildi. Walter Jobsson’un 2011 biyografisine göre Steve Jobs da otoriter figürlere düşmandı ve “kontrol tutkusu” (compulsion for control) vardı.

Zitelmann ayrıca Business Insider’a bu gözlemlerin şaşırtmadığını söyledi. “Bence mantıklı.” dedi. “İşleri aynı şekilde yaparsanız; diğerleri gibi çok zengin olmayacak ve sonunda yarım milyar veya milyarlarca dolara sahip olmayacaksınız. Farklı davranmak, farklı düşünmek zorundasınız.

Etiketler