İşte Müzik Dinlerken Beyniniz

Egzersiz veya uyku için mükemmel bir müzik listesi yapmaya mı çalışıyorsunuz? Gelecekte, belirli duygusal durumlarınızı harekete geçirmek için stratejik olarak müzik seçebileceksiniz.

Müzisyen ve USC’s Viterbi Mühendislik Okulu’nda doktora adayı Tim Greer, hangi müziklerin belirli sinirsel, psikolojik ve duygusal tepkilere neden olduğunu haritalandırmak istedi. Böylece 40 gönüllüye beyin taramaları, kalp ve ter gözetimleri ve öznel duygusal tepki sorgulamaları yaparken mutlu ve hüzünlü şarkılar dinletti. Sonrasında bu verileri algoritmalarla işledi. Sonuç olarak 3 basit duygusal tetikleyici buldu:

Anahtar. Majör anahtar akorlarının kulağa mutlu, minör anahtar akorlarının ise kulağa hüzünlü geldiği bilinen bir gerçek; ancak bu iki anahtarın arasındaki duygusal tepkileri tetikleyen karşıtlık anı da önemli. Örneğin; Pharrell Williams’ın “Happy” isimli şarkısında olduğu gibi minör anahtardan majör anahtara geçiş, bizi mutlu eden bir duyum ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, şarkı yazarları genellikle 3 dakikalık pop şarkılarında onlarca majör-minör geçişi kullanıyor.

Karmaşıklık. Vücudunuz dinlediğiniz bir şarkıya yeni bir enstrüman veya harmoni katılmasıyla uyarılıyor. Bu da aslında duyguları tetikleyen kompleks ve kompleks olmayanların bitişik olmasından kaynaklanıyor. Örneğin; birçok şarkı ihtişamlı bir grup girişi öncesi tek bir şarkıcı ve tek bir enstrümanla (genellikle gitar veya piyano ile) başlar. Greer, grup girişi geldiğinde “dinleyici gerçekten bir duygusal tepkime hissediyor – bir çeşit duygusal ısınma tetikleniyor” diyor.

Uyumsuzluk. İnsanlar olarak harmonik karışıklıkları uyarıcı buluyoruz. Özellikle, minör anahtardaki uyuşmazlık gerçekten kalbimize dokunuyor. Bunu genelde “çiğ” ve “işkence görmüş” olduğunu düşündüğümüz sololarda duyuyoruz, örneğin; Radiohead’in “Climbing Up the Walls” şarkısında, Thom Yorke’un uyumsuz notalar çaldığı ve bu hissiyatı devam ettirmek için gitar tellerini bilerek bir çeyrek ton kaydırmış olduğu gibi.

Greer ayrıca tınıların da önemli olduğunu keşfetti: Bir kemanın aksine bir piyanoda çalınan nota, dinleyicilerde farklı duygusal hissiyatları tetikliyor.

Etiketler