Google Yakında Polonya’da Bir Bulut Bölgesi Açacak

Google, Orta ve Doğu Avrupa’daki müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için Polonya’nın Varşova şehrinde yeni bir bulut bölgesi açma planlarını duyurdu.

Bu hamle, Google’ın veri merkezlerinin fiziksel izlerini genişletmeye ilişkin yaptığı yatırımın bir parçası. Sadece birkaç gün önce şirket önümüzdeki iki yıl içinde yalnızca Avrupa’daki veri merkezi varlığına 3,3 milyar dolar harcayacağını açıkladı.

Google Cloud şu anda 61 kullanılabilirlik alanıyla 20 farklı bölgeyi işletiyor. Google’ın çoğu bölgesi gibi Varşova da, üç kullanılabilirlik bölgesini kapsayacak ve Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner ve BigQuery dahil olmak üzere tüm standart ana Google Cloud hizmetleri ile birlikte piyasaya sunulacak.

Google, Polonya’daki yeni bölgeyi piyasaya sunmak için Yurtiçi Bulut Sağlayıcısı (Polish Development Fund ve PKO Bank Polski ortak girişimi Chmury Krajowej) ile ortaklık kuruyor. Yurtiçi Bulut Sağlayıcısı (DCP) ülkede bir Google Cloud satıcısı olacak ve Google’ın altyapısı üzerine yönetilen hizmetler (managed services) inşa edecek.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, “Polonya hızlı bir büyüme döneminde, dijital dönüşümünü hızlandırıyor ve uluslararası bir yazılım mühendisliği merkezi haline geldi.” diyor. “Varşova’daki Yurtiçi Bulut Sağlayıcısı (DCP) ve yeni Google Cloud bölgesi ile kurulan stratejik ortaklık, Polonya’nın dijital ekonomisini destekleme konusundaki taahhüdümüze uyuyor ve Polonyalı şirketlerin müşterileri için son derece kullanılabilir, anlamlı uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıracak.” dedi.

Etiketler