Bu Çöp Kutusu, Atık Hacmini Düşürmek İçin Isıyı Kullanıyor

Sadece iki haftada bir çöp atmak zorunda olduğunuzu hayal edin. Bunun yapabilmeniz için Avusturyalı endüstriyel tasarımcı Gesa Oeljeschläger, ısı kullanarak atık hacmini azaltmanın bir yolunu buldu.

Hetta adı verilen çöp kutusu, çöpleri her gece üç saat ısıtarak organik atıkları kurutuyor. Nem içeriğini azaltmak, çöplerin ağırlığını %70’e, hacmini ise %60’a kadar azaltıyor. Hacimdeki bu önemli azalma, bir evde çöp poşeti değişimine gerek olmadan 16 gün dayanılabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, kurutma işlemi kötü kokuları önlüyor, bakterileri öldürüyor ve zararlı böceklerin sayısını azaltıyor.

Paslanmaz çelik gövde ısıyı kutu içinde tutuyor, çöp kutusunun üstündeki havalandırma bileşenleri ise gece yapılan ısıtma işlemi sırasında havanın dolaşımına yardımcı oluyor. Ayrıca Hetta, kendi kendini bağlayan bir çöp poşeti içeriyor. Atıkları çıkarmak için kapı açıldığında çöp poşetinin üstü otomatik olarak kapanıyor.

Hetta, 20 litreye kadar kuru atık tutabiliyor ve farklı ihtiyaçlar için farklı boyutlarda temin edilebiliyor.

OECD’ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) göre, her yıl 1,6 milyar ton atık üretiliyor. Hetta gibi atıklar için yeni kullanım alanları sunan çok sayıda zekice ürün bulunuyor. Ancak, reaktif yöntemlerden ziyade öncelikli olarak üretilen atık miktarını azaltmaya ilişkin yöntemlere ihtiyacımız var.

Etiketler