Bilim İnsanları, Organ Üretimine Yönelik İnsan-Maymun Embriyosu Geliştirdiler

Bilim insanları, dünyanın ilk insan-maymun embriyosunu başarıyla oluşturdu ve insan organı nakli için hayvanları kullanmaya yönelik yolun önünü açtı. Yasal problemlerden kaçınmak amacıyla deney Çin’de gerçekleştirildi.

ABD’deki Salk Enstitüsü ve İspanya’daki Murcia Katolik Üniversitesi’nden araştırmacılar, organ oluşumunda kullanılan spesifik genleri etkisiz hale getirmek için maymun embriyolarının genetiğini değiştirdi. Ardından araştırmacılar insan kök hücrelerini embriyoya enjekte etti. Eğer kendi cihazlarına bırakılsaydı, embriyo insan hücreli bir maymuna dönüşmüş olacaktı. Ancak, etik standartlara uygun olarak bilim insanları embriyo merkezi bir sinir sistemi geliştiremeden çok önce süreci durdurdu. Yine de, İspanya yasalarına aykırı olduğu için ekip prosedürü yürütmek için Çin’e gitmek durumundaydı.

Projede çalışmış olan Estrella Núñez, “sonuçların oldukça ümit verici” olduğunu söyleyerek, deneyin nakillerde kullanılabilecek hayvanlarda insan organlarını geliştirmek için gerekli ilk adım olduğunu belirtti.

Juan Carloz Izpisúa liderliğindeki bilim insanları, 2017 yılında insan ve domuz kimeralarını kullanarak benzer bir deney yaptı. Ancak, insan hücreleri domuz embriyosunda tutunmayı başaramadı. Grup, birbiriyle yakından ilişkili iki tür (sıçan ve fare) arasında hibrit kimeralar yarattı.

Çin, gen düzenleme konusunda bir merkez haline geldi. Çinli bir araştırmacı 2018 Kasım’da kendisinin ve ekibinin HIV bağışıkları olması için iki ikiz bebeğin CCR5 genini düzenlediklerini açıkladı. Ancak, bu bilimsel dönüm noktası pahalıya patlaması da mümkün; uzmanlar, bu prosedürün ikizlerin hayatından çalabileceğine ilişkin uyarıda bulundular.

Daha yeni bir deneyde ise Çinli ve Amerikalı araştırmacılar, 11 maymunun genini modifiye etmek için bir araya geldi ve onlarda insan benzeri (human-like) beyin gelişimi sağladı.

Etiketler