Bu E-Bisiklet Sürücüleri Kör Noktalara İlişkin Uyarıyor

Alman e-bisiklet startupı Calamus, görülmesi zor araçlar yaklaştığında sürücüleri haberdar eden bir bisiklet geliştirdi. Calamus One’ın kör nokta yardımı özelliği bir kaza olma olasılığını azaltmayı hedefliyor.

Bisikletin arka tarafındaki alıcı-vericiler, başka bir şeritteki yaklaşan bir otomobil tarafından geri yansıtılabilen ultrason sinyallerini yayıyor. Bu olduğunda bir motor, aracın olduğu taraftaki gidonlarda titreşiyor ve sürücünün haberdar olmasını sağlıyor.

Calamus One, Google Haritalar navigasyonuna entegre edilmiş hava koşullarına dayanıklı dokunmatik bir ekran paneli, gidon dönüşü göstergeleri ve GPS takibi içeren diğer akıllı özellikleri de kapsıyor. 250-, 500- veya 750-vat Bafang mid-drive motoruna sahip üç model içeriyor: One-25, One-50 ve One-75.

Bisiklet, üç saat boyunca hizmet verebilen lityum bir batarya ile çalışıyor. Şirket şu an bir Indiegogo kampanyasının ortasında; üretim aşamasına ulaşmaları durumunda temel model için gerekli olan yaklaşık 1.800 euroluk bir teminat istiyor. Modele bağlı olarak beklenen perakende fiyatı yaklaşık 2.900 ile 3.400 euro arasında.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, 2018’de karayolu trafik kazaları nedeniyle 1 milyon 350 bin insan hayatını kaybetti. Örgütün raporuna göre, “Tüm karayolu trafik ölümlerinin yarısından fazlası savunmasız yol kullanıcıları arasından gerçekleşiyor: yayalar, bisikletliler ve motorsikletliler”; ayrıca gelişmekte olan ülkelerde olanlar en büyük riski taşıyor (ve en gelişmiş ve pahalı güvenlik teknolojisinden faydalanma olasılıkları oldukça düşük). Sadece ABD’de bir bisiklet sürücüsünü veya yayayı içeren trafik kazalarının sayısı 2009’dan bu yana her yıl arttı; NHTSA‘ya göre 2017 yılında yaklaşık 800 bisikletçi hayatını kaybetti.

Etiketler