Zimbabve’deki Kırsal Topluluklara Güneş Enerjisiyle Çalışan Bisikletler ve Triportörler Sağlayan Bir Start-up

Elektrikli araçlar ortalama olarak benzinli eşdeğerlerine göre üç kat daha az karbondioksit emisyonuna yol açıyor ve bu da onları net sıfıra geçişte önemli bir oyuncu haline getiriyor. Örneğin Mobility for Africa adlı girişim, kırsal alanlar için uygun fiyatlı ve yenilenebilir küçük ölçekli elektrikli araçlar sağlamayı amaçlıyor. Bisikletler ve triportör de dahil olmak üzere elektrikli araçlar arazi sürüşü için uygun ve uzak toplulukları uygun ve sürdürülebilir ulaşım seçenekleriyle buluşturmaya yardımcı olacak.  

Mobility for Africa bunun, özellikle Zimbabwe’deki ulusal elektrik şebekesinin henüz hizmet vermediği topluluklarda sürdürülebilir kalkınmayı geliştirmeye yardımcı olacak sürdürülebilir bir ulaşım sisteminin başlangıcı olmasını umuyor. Girişim, çözümlerinin yalnızca sağlık merkezlerinden uzakta yaşayan hastalar için doktorlara erişim sağlamakla kalmayacağını, aynı zamanda Bulawayo, Mutare ve Harare gibi büyük Zimbabve metropollerine malların taşınmasını da sağlayacağını savunuyor. 

Yenilenebilir enerjiye geçiş yarışında, yüksek maliyetli ön yatırımlar gelişmekte olan ülkeler için büyük bir engel teşkil ediyor. Bu engeli aşmaya çalışan Zimbabveli yatırım şirketi InfraCo Africa, Mobility for Africa ile kırsal bölgelere 400 elektrikli araç dağıtmak üzere 2 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmanın 600 elektrikli batarya üretiminin yanı sıra sekiz şarj istasyonu kurulmasını da içerdiği belirtiliyor.

Etiketler