Bu Dev Vakum, Kumsaldaki Plastikleri Emmek İçin Tasarlandı

Hawaii’deki Big Island’ın güneyindeki bir kumsal çöpleriyle ünlü: Bir yıl içinde gönüllüler 20 ton plastik atığı topluyorlar. Bu bahar mevsimi, mühendislik öğrencilerinden oluşan bir ekip, yeni bir temizlik aracını (kum için dev bir vakum) test etmek için kumsalı ziyaret etti.

Kumsal temizliğini koordine eden ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Hawaii Wildlife Fund, öğrencilere, kumsaldaki en büyük zorluğun mikroplastik, kırılmış ve toplanması zor eski ürünlerin küçük parçaları olduğunu söyledi.

Hoola One adlı makine kum ve plastik karışımını, ağırlıkları sayesinde parçacıkları ayıran bir tanka doğru emiyor; böylece, plastik filtre edilebiliyor. Temiz kum ve kaya daha ağır oluyor ve dibe batıyor ve kumsala geri dönüyor. Makine dakikada yaklaşık üç galon kum işliyor.

Nisan ayında öğrenciler makinelerinin bir prototipini kumsalda iki hafta boyunca test etti ve hala makinenin belirli bir boyuttaki plastiği ne kadar iyi yakaladığını ve kritik olarak kumda yaşayan minik vahşi yaşam üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını gösteren test sonuçlarını bekliyorlar.

Fakat zorluk oldukça büyük. Ocean Conservancy’deki baş bilim insanı George Leonard, plastiklerin büyük bir bölümünün kumsalın yüzeyinin altında gömülü olduğunu söylüyor.

Gönüllüler daha büyük plastik parçaları toplandığında, bu öğelerin gıda zincirine kolayca girebilecek daha küçük parçalara ayrılması önlenmiş oluyor. Ancak Leonard’a göre, bu makine kumsalları hızlıca temizleyebilse bile, okyanusa sürekli yeni çöp akışı olacak ve temizleme işlemi asla bitmeyecek.

“Bu sorunu gerçekten çözmek istiyorsanız, bu materyaller okyanusa gelmeden önce çözmeniz gerekiyor.” diyor. “En az etkili ve en zor ve muhtemelen en az tasarruflu çözüm, açık okyanusun ortasını temizlemek. Bence kumsallar için de bu geçerli. Aslında, kumsallardaki plastiği temizlemek, onları açık okyanustan çıkarmaktan daha zor olabilir… Bu çabaların her ikisi de halkın dikkatini bu soruna çekiyor ve bireylerin yaratıcı çözümler üzerinde düşünmek istemesine neden oluyor. Fakat önce materyallerin okyanusa ulaşmasını engellememiz gerekiyor.”

Etiketler