Akıllı Su Yönetimi Platformu Blueit, 250 Bin Dolar Yatırım Aldı

İzmir merkezli girişim, Blueit, Sabancı ARF programı kapsamında 250 bin dolar yatırım aldı. Girişim, endüstriyel tesislerde ve ticari binalarda su tüketimini gerçek zamanlı olarak izleyen ve optimize eden bir su yönetimi platformu geliştiriyor.

Girişim, tesisat bağlantı noktalarına yerleştirilen sensörler ile su tüketimini gerçek zamanlı ölçüyor, su tüketim verilerini işliyor ve tüketime bağlı enerji ve karbon salınımını analiz ediyor. Elde ettiği verileri şirketlere günlük, haftalık ve aylık olarak raporlayan girişim, geleceğe yönelik su tüketimi tahminleri de yapıyor ve bütçe planlamaya yardımcı oluyor. Blueit’in platformu, su tüketimini azaltmak için öneriler de sunarak tesislerin ve binaların su yönetimini tek bir platform üzerinden yönetmelerine ve sudan tasarruf etmelerine olanak tanıyor.

2021’de Hülya Tomak tarafından kurulan yerli girişim; doğaya salınan karbon salınımını azaltmayı, su tüketimini azaltarak israfın önüne geçmeyi ve çevreye daha az zarar verme alışkanlığının kazanılmasını amaçlıyor.

Etiketler