Yiyecek İsrafını Azaltmak İçin Görünmez ve Yenebilir Koruyucu Film

ABD merkezli startup Cambridge Crops, yiyeceklerin raf ömrünü korumak için görünmez, yenilebilir bir koruyucu geliştirdi. Şirket, tadı olmayan koruyucunun yiyecek israfını ciddi anlamda azaltabileceğini söyledi.

Koruyucu, insan saçının telinden daha ince ve yiyecek üzerindeki ipek molekülleri ile yapılan su bazlı bir solüsyon püskürtülerek oluşturuluyor. Şirketin CEO’su Adam Behrens’e göre bu, bugünlerde elmaya eklenen parlaklık gibi bir şey değil. Cambridge Crops’un koruyucusu, elmanın raf ömrünü iki katına çıkarabilen doğal bir madde. Ayrıca, çiçekler dahil diğer kolay bozulabilen maddelerle de çalışıyor.

Film, mikrobiyal büyümeyi yavaşlatan bir bariyer oluşturuyor. Yiyecek üreticileri hasat sonrası üretim ve işleme işlemleri sırasında ürünlere püskürtme yapabiliyorlar. Şirkete göre, maruldan ete kadar her şeyde test edildi ve iyi sonuçlar aldı.

Cambridge Crops şu anda koruyucuyu üreticilerle birlikte yönetiyor. Closed Loop Ventures ve Fink Family Foundation’ın katılımıyla MIT Engine’den tohum öncesi finansmanda 1.3 milyon dolar aldı ve 2020 yılına kadar FDA onayını almayı umuyor.

Cambridge Crops’un kurucuları startup için “israf karşıtı şirket” diyor. Sağlıklı yiyecekleri daha uzun süreli koruyarak daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyorlar. Yiyecek israfı küresel bir problem. FAO, dünya çapında üretilen tüm yiyeceklerin üçte birinin israf edildiğini tahmin ediyor. Yiyeceklerin raf ömrünü artırmak attığımız yiyecek miktarını azaltmamıza yardımcı olabilir. Yatırımcılardan almış olduğu destek göz önüne alındığında, yenilebilir koruyucunun potansiyeli umut verici.

Etiketler