Kiralar O Kadar Yüksek Ki İnsanlar Oturma Odalarını Ortak Çalışma Alanlarına Çeviriyorlar

Uzaktan çalışıyorsanız ve mahallenizde bulunan kafede saatlerce durmak istemiyorsanız, yeni bir uygulama sizi başka bir yerel seçeneğe götürüyor: komşunuzun oturma odasına. Yakında Bay Area’da başlatılacak olan yeni startup Codi, apartmanları ve evleri gün içinde geçici, uygun fiyatlı ortak çalışma alanlarına dönüştürüyor.

Geçtiğimiz günlerde California-Berkeley Üniversitesi’nde kentsel planlama üzerine yüksek lisansını tamamlayan Codi’nin CEO’su ve kurucusu Christelle Rohaut, “Eskiden evden çalışıyordum ve oldukça yalnızlaştıran bir şey.” diyor. “Kafeler dikkat dağıtıcı yerler olabiliyor. Yakınlarda çalışma alanı alternatifleri de yoktu. Şehir merkezindeki ortak çalışma alanları ise çok pahalı.”

Rohaut, arkadaşlarının evlerinde çalışmaya başladı ve daha üretken olduğunu keşfetti. Bu yeni bir fikir değil — on yıldan daha uzun bir süre önce yani WeWork kurulmadan önce, uzaktan çalışan ve sosyalleşemeyen insanların bir araya gelmesini sağlayan Jelly gibi projeler bulunuyordu.

Rohaut bu fikirdeki potansiyeli ileri taşımak istedi. “Eğer bunu herkese açık hale getirmek istiyorsak, bir işletme olması gerekiyor.” diyor. Gün boyunca iş yerinde olan kişiler veya evde çalışan ama ekstra yere sahip kişiler başvuruda bulunabiliyorlar ve şirket her adayın belirli standartlara uyup uymadığını ve Wi-Fi, elektrik prizi ve temiz bir tuvalete erişim gibi temel tesis özelliklerini sağlayıp sağlamadığını inceliyor. Airbnb’de olduğu gibi ev sahipleri konukların yaratacağı herhangi bir zarara karşı sigortalı oluyorlar.

Rohaut, “Ev sahipleri kullanılmayan oturma odalarını paylaşabiliyorlar ve önceden olduğu gibi geceleri evlerinde istedikleri gibi vakit geçirmeye devam ediyorlar. Bunların arasında çakışan bir şey yok.” Bir ev sahibi, bir ayda birkaç yüz dolar veya 1.200 dolara kadar kazanabilir. Fakat alanı kullanan insanların yaptığı masraf, tipik bir ortak çalışma alanı üyeliğinden daha az. Konseptin denemelerinde kullanıcılar bu atmosferi bir şirketin oluşturduğu ortak çalışma alanına tercih ettiklerini ve daha küçük, samimi bir alanın odadaki başkalarıyla iletişim kurmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Bir kentsel planlama geçmişi bulunan Rohaut, bu konseptin şehirler için fayda sağlayabileceğini düşünüyor. Startup, çalışanların uzaktaki bir ofise gitmek için araba kullanmak veya kalabalık bir trene binmek yerine birkaç sokak yürüyüp başka bir eve gitmesine olanak tanımak istiyor. Şirket, gün içinde daha az müşterisi olan yerel işletmeler için bir avantaj olacağına inanıyor. Gündüz bir oturma odası ofisini paylaşan insanlar, geçici iş arkadaşlarıyla birlikte öğle yemeğine çıkabilirler.

Kısa bir süre önce Coatue Management ve NfX’ten tohum aşaması yatırımı alan startup, iOS ve Android uygulamalarının beta sürümlerini piyasaya sürdü ve önümüzdeki aylarda diğer şehirlere genişlemeden önce Bay Area’da tam anlamıyla kullanıma açılacak.

Etiketler