Milan’daki Öğrenciler Yalnızlıkla Savaşmak ve Tasarruf Etmek İçin Yaşlıların Yanına Taşınıyor

Bir öğrenci evlat edinmek ister misiniz?

Bu soru, İtalya’nın en pahalı şehrinde uygun fiyatlı daireler arayan gençlerle arkadaş arayan yaşlıları bir araya getirmeye çalışılırken Milan’daki yaşlılara soruldu.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan MeglioMilano tarafından “Take Home a Student” (“Eve Bir Öğrenci Al”) projesi faaliyete başladığı 2004 yılından beri 600 eşleşmeyi bir araya getirdi. Öğrenciler bazı giderleri ödüyor, ev işlerini yapıyor ve ev sahipleriyle birlikte vakit geçiriyor ve böylece ev sahiplerine arkadaşlık, öğrencilere de huzurlu bir çalışma ortamı sağlayan, organizatörlerin “verimli döngü” adını verdiği şey ortaya çıkıyor.

MeglioMilano’nun başkanı Simonpaolo Buongiardino’ya göre bu girişim iki kuşağı bir araya getirerek dayanışmayı temsil ediyor.

Kuşaklararası ev paylaşımını sağlayan bu girişim modern hayatta yalnızlığın tüm yaş grupları için bir sorun olabileceğine dair giderek artan farkındalığın altını çiziyor. Pek çok çalışma zihinsel sağlığının bozulduğuna dikkat çekerken, hükümetler bu konuyu dikkate almaya başladı. ABD’de sağlık uzmanları “yalnızlık salgını” hakkında uyarıda bulundu, İngiltere ise bir “Yalnızlık Bakanı” atadı.

Bu aynı zamanda dünyadaki demografik değişimleri de yansıtıyor; insanlar artık daha uzun yaşıyor ve yaşlanan nüfus politikacıları pek çok temel alandaki düşünme şekillerini yeniden değerlendirmeye itiyor. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum), 2020 yılında 60 yaşın üzerindeki kişilerin 1 milyarı bulacağını ve zamanla yaşlı insanların sayısının gençlerin sayısını geçeceğini tahmin ediyor.

Ev paylaşma girişimleri ABD, Avrupa ve Avustralya da dahil olmak üzere pek çok ülkede gelişim aşamasında. Pek çok programcı boş bir odası olan yaşlı bir kişiyi düşük fiyatlı konaklama arayan kişilerle eşleştiriyor. Bu anlaşmaya göre genç kişinin 10 saatlik ev işi yapması ya da ev sahibine arkadaşlık etmesi gerekiyor.

Yine de bazı zorluklar var: bazı paylaşımcılar mekana uyum sağlamakta güçlük çektiklerini, beklentilerini karşılayamadıklarını ve temizlik ve ev kuralları konusunda kendilerini huzursuz hissettiklerini bildirdi.

Buna rağmen bu tür girişimlerin giderek daha çok insanın yaşlanmasıyla daha da yaygınlaşması olası. Avrupa Birliği 2080 yılına kadar 80 yaş ve üzerindeki kişilerin nüfus içindeki oranının iki katından fazla artacağını, bütün nüfus içindeki oranının %13’e ulaşacağını tahmin ediyor. Verilere göre bu blokta, İtalya Almanya’yla birlikte 2007’de 45.9’la en yüksek ortalama yaşa sahipti. %22.3’lük oranla İtalya aynı zamanda 65 yaş ve üstü insanların nüfus içinde en büyük oranı kapladığı ülkeydi.

Milan’daki projelere katılan öğrenciler, en belirgin kazanımların kendilerinden farklı bir kuşağın bilgilerine erişmek, faydalı hissetmek ve ev sahiplerinden şehri öğrenmek olduğunu söyledi.

Milan’daki üniversitelerde yaklaşık 180.000 öğrenci var, bu öğrencilerin %72’si şehir dışından geliyor ve hem geçici hem de iyi durumda konaklama imkanlarına ihtiyaçları var. Aynı zamanda, 65 yaş üzeri insan sayısı yaklaşık 320.000 ve bunların çoğu kendi ihtiyaçlarından çok daha büyük evlerde yaşıyor.

Milan’da çoğunlukla yaşlı kadınlar kadın öğrencilere ev sahipliği yapıyor ve birlikte yaşama süresi ortalama olarak 8 ile 10 ay arasında değişiyor.

MeglioMilano’nun internet sitesine göre “bu proje çok basit bir fikirden yola çıktı: iki kuşağı karşılıklı fayda için bir araya getirmek ve yapıcı karşılaştırmalar yapmak.”

Etiketler