Artık Eski Tıraş Bıçaklarınızı Gillette’e Geri Dönüşüme Gönderebilirsiniz

Kullan-at tıraş bıçakları kullanıyorsanız, yılda yaklaşık 20 tıraş bıçağını çöpe atıyor olabilirsiniz. Gillette bu tıraş bıçaklarını çöpten çıkarmak istiyor: şirket, yeni bir programla ABD’deki herkesi eski jiletleri, tıraş bıçaklarını ve hatta (herhangi bir markaya ait olabilecek) paketleri geri dönüşüm için göndermeye çağırıyor.

Tıraş bıçaklarını geri dönüştürmek isteyenler, zor materyalleri geri dönüştürmesiyle bilinen Terracycle aracılığıyla kayıt olabilir ve göndermek istedikleri bir paketi hazırladıklarında materyalleri sterilize edilmeleri, parçalanmaları ve bisiklet askılıkları, banklar ve mama kasesi gibi ürünlere dönüştürülmeleri için gönderilebilir. Program ayrıca teslimat noktası olarak hizmet vermek isteyen spor salonlarına ve diğer işletmelere çöp kutuları sunuyor, kutular dolana ve UPS aracılığıyla Terracycle’a gönderilene kadar eski tıraş bıçaklarını topluyor ve paketliyor (bu seçenek için teslimat ücretini Gillette karşılıyor). Gillette’in abonelik hizmetini kullanan müşteriler eski tıraş bıçaklarını abonelik kutusu aracılığıyla da gönderebiliyorlar.

Şimdilik pek çok eyalet tıraş bıçaklarını bölgesel geri dönüşüm kutularına kabul etmiyor. Terracycle’ın kıdemli marka ortaklıkları yöneticisi Stephanie Moses, ‘Her şey ekonomiye indirgeniyor.’ dedi. ‘Temelde, bazı materyalleri geri dönüştürmek daha masraflı olduğunda (lojistiğin ve işlemlerin maliyeti materyalin kendi değerinden daha yüksek olduğunda), geri dönüştürülemez olarak kabul ediliyor.’ Terracycle, diğer ‘dönüştürülemez’ materyallerde olduğu gibi tıraş bıçakları için de en ekonomik şekilde geri dönüştürebilmek için büyük bir miktarın toplanmasını bekleyecek. Gillette de geri dönüşüm maliyetleri için destek olacak.

Terracycle ve Gillette markasının sahibi Procter & Gamble, aynı zamanda Loop adı verilen radikal bir deney için de çalışıyor; Loop, paketlemenin (deodorant ve gargara kutularından dondurma kartonlarına kadar çeşitli ürün paketlerinin) geri dönüştürülmeyip nasıl yeniden kullanılabileceğini araştırıyor. Bahar ayında denenecek bu projede Gillette, geleneksel paketlemenin yerine yeniden kullanılabilir seyahat çantasını test edecek.

Tüm bunların yanında, tek kullanımlık tıraş bıçağı da yeniden tasarlanabilir. Bazı müşteriler elektrikli tıraş bıçaklarını veya mevcut jiletleri kullanmak istemezse, şimdiki plastik versiyondan daha az atığa sebep olan başka çözüm olabilir.

Etiketler